Sejm uczcił w czwartek 200. rocznicę założenia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - jednego z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej, którego bogate zbiory biblioteczne obejmują ważne dla polskiej historii starodruki i rękopisy.
Uchwałę w tej sprawie poparło 419 posłów, 3 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Jak przypomniano w przyjętej uchwale, Zakład Narodowy im. Ossolińskich - polski instytut naukowy i kulturalny - został ufundowany w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, a otwarty - w 1827 r. we Lwowie. Do 1939 r. łączył w sobie bibliotekę, wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich. Po II wojnie światowej jego siedziba została przeniesiona do Wrocławia.
"Ossolineum jest jednym z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej, którego bogate zbiory biblioteczne obejmują ważne dla polskiej historii starodruki i rękopisy" - głosi uchwała.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspomina fundatora Ossolineum - Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, czci pamięć o nim i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi oraz honoruje Zakład Narodowy im. Ossolińskich za wkład w rozwój rodzimej kultury i nauki" - podkreślono.(PAP)
autorzy: Marek Sławiński, Martyna Olasz
itm/