70 ceramicznych figur różnych postaci oraz naczyń z czasów panowania w Chinach dynastii Tang (VII-X w.) można oglądać od soboty w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Te trójbarwne figury i naczynia były niegdyś wkładane zmarłym do grobu.
„Wystawa jest wyjątkową okazją do podziwiania niezwykłych dzieł, jakich miłośnik sztuki nie zobaczy w żadnym polskim muzeum, ponieważ grobowa ceramika z czasów dynastii Tang jest niemal nieobecna w naszych zbiorach” - napisała w katalogu do wystawy Anna Katarzyna Maleszko, kustosz w Zbiorach Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum w Luoyang w prowincji Henan. Trójbarwne figury odkryto na początku XX w. Pochodzą z czasów dynastii Tang, której panowanie przypada na okres od 618 r do 907 r., uważany za jeden z najlepszych w dziejach Chin. W czasie panowania tej dynastii, Chiny były największym i najludniejszym krajem na świecie, o bogatej kulturze. Cesarstwo było wówczas otwarte na świat, do Chin przybywało wielu cudzoziemców.
Na wystawie w Lublinie zaprezentowane są charakterystyczne dla tego okresu ceramiczne figury i naczynia, pokryte trójbarwnym szkliwem – żółtym, zielonym i białym – określanym chińską nazwą „sancai”, czyli trzy kolory.
Zabytki trójbarwnie szkliwionej ceramiki z okresu dynastii Tang stanowią swoisty miniaturowy obraz chińskiego społeczeństwa tamtego okresu. Na ekspozycji są figury przedstawiające ludzi - kobiety i mężczyzn z różnych warstw społecznych i pełniących różne funkcje - m.in. urzędników, oficerów, damy dworu, służących. Każda z figur ma odpowiedni do swej pozycji społecznej rodzaj uczesania, odpowiednie nakrycie głowy i odpowiedni ubiór.
Na wystawie są też figury przedstawiające zwierzęta – wielbłądy, będące wówczas głównym środkiem transportu dla handlu prowadzonego na Jedwabnym Szlaku, oraz konie, które miały wtedy szczególne znaczenie dla oddziałów bojowych wojska. Są też figury mężczyzn i kobiet na koniach. Jest również figura wozu ciągniętego przez woła. Można tez oglądać różna naczynia - ozdobne dzbany, czarki, talerze, kadzielnice, puzderko na puder czy spluwaczkę.
Figurki zostały wykonane przez anonimowych rzemieślników. Nie traktowano ich jako dzieła sztuki do oglądania i podziwiania, ale stanowiły wyposażenie grobów, przede wszystkim osób wysoko urodzonych.
Według tradycyjnych wyobrażeń życia pozagrobowego w dawnych Chinach, świat zmarłych był podobny do świata żywych, uważano, że potrzeby i pragnienia ludzi, którzy umarli, nie zmieniają się po ich śmierci. Figurki wkładane do grobów miały zagwarantować, że zmarłemu w zaświatach nie zabraknie niczego, co otaczało go za życia. Dary grobowe obejmowały naczynia używane w życiu codziennym, ale także wyobrażenia ludzi i zwierząt. Jeżeli pochowaną osobą był dygnitarz dary grobowe dla niego przeznaczone mogły obejmować także figury jego urzędników cywilnych i wojskowych, doradców, służby.
W kolekcji trójbarwnych figur z okresu dynastii Tang są także artefakty religijne. Na wystawie w Lublinie można oglądać figury przedstawiające mityczne bestie-strażników grobowców oraz niebiańskich królów. Ich zadaniem – według wierzeń - była obrona ducha zmarłej osoby przed demonami, które mogłyby jej przeszkadzać w drodze do niebios.
Wystawę „Trójbarwnie szkliwiona ceramika czasów dynastii Tang” można oglądać do 10 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.(PAP)
autor: Renata Chrzanowska
ren/ itm/