Ponad 130 solistów i grup wystąpi w Będzinie, podczas rozpoczynających się w czwartek finałowych przesłuchań XXIV edycji największego kolędowego przeglądu w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
"Jak co roku nie zabraknie barwnych zespołów ludowych, klasycznych chórów, zdolnych dzieci, kreatywnej młodzieży, Ukraińców i Białorusinów o polskich korzeniach. Zaśpiewają oni ponad 330 najpiękniejszych i niezwykle różnorodnych kolęd i pastorałek" - powiedział w poniedziałek rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek. "Wykonywane z serca, z ogromnym przejęciem, brzmią dużo lepiej niż te puszczane w marketach czy komercyjnie nagrywane przez popularne zespoły" - podkreślił.
"Będzie różnorodnie, barwnie i radośnie – jak zawsze w tych dniach w Będzinie. Podczas festiwalu przypominamy, że Bóg rodzi się dla każdego z nas, że możemy cieszyć się, iż chce być z nami, że możemy tę radość wyśpiewać. Radosny śpiew uczestników naszego festiwalu jest jak gwiazda, prowadząca do szopki z Jezusem i Maryją" - ocenił szef festiwalu ks. Piotr Pilśniak.
Jak akcentują organizatorzy, festiwal w swojej formule pomaga kultywować bogatą tradycję. Co roku wspólne kolędowanie łączy ponad tysiąc solistów i grup, czasem wieloosobowych. Oznacza to nawet kilkanaście tysięcy uczestników. Tak jest też podczas tegorocznej edycji, do której zgłosiło się 1634 solistów i grup.
Do konkursu mogli się zgłosić wszyscy, chcący podzielić się własną interpretacją kolęd i pastorałek, którzy ukończyli 6 lat. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów - w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Przesłuchania eliminacyjne odbywały w grudniu w 37 ośrodkach w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.
Zwycięzcy eliminacji zostali zaproszeni do Będzina. Otwarte dla publiczności przesłuchania finałowe będą odbywały się od czwartku do soboty, od godz. 9. do 20.30 (w sobotę do 17.30) w Państwowej Szkole Muzycznej im F. Chopina w Będzinie. Ciszek poinformował, że weźmie w nich udział łącznie 134 solistów i grup (m.in. zespoły, chóry).
Festiwal zwieńczy w niedzielę 14 stycznia koncert galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie, który będzie można oglądać bezpłatnie na miejscu, albo też na żywo w internecie, na stronie mfkip.pl.
Organizatorzy przekonują, że nie jest to typowy koncert laureatów – to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji. Reżyserzy starają się też, aby gala nie była jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale składała się na zrealizowaną ze scenicznym rozmachem historię.
W tym roku organizatorzy zorganizowali dodatkowo konkurs na świąteczny film krótkometrażowy zatytułowany "Jak można spędzić święta Bożego Narodzenia". Maksymalnie dwuminutowe filmy pokazujące sposoby spędzania świąt (faktyczne lub wymarzone), mogli przesyłać do końca roku wszyscy, którzy ukończyli 12. rok życia. Najciekawsze filmy zostaną nagrodzone i pokazane podczas finału.
W ubiegłym roku Grand Prix festiwalu zdobył zespół wokalno-instrumentalny "Siwy dym czarne chmury" z liceum w Sieradzu.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. Wśród jego laureatów z minionych lat są m.in. aktorka Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa.
W poprzednich latach organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek sygnalizowali poważne problemy ze sfinansowaniem przedsięwzięcia. W grudniu ub. roku partnerem strategicznym imprezy została Polska Spółka Gazownictwa.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/