Zbiory filatelistyczne, w tym m.in. znaczki pocztowe, koperty oraz pocztówki związane z 500-leciem Reformacji można od poniedziałku oglądać na wystawie czasowej w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Joanna Kwaśna z Działu Edukacji i Promocji muzeum poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że wystawa prezentuje wydarzenia związane z Reformacją w kontekście poczty, czyli przede wszystkim poprzez znaczki pocztowe.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zbiory filatelistyczne zarówno z Polski, jak i zagranicy, wydawane przez państwa zrzeszone w ramach Światowego Związku Pocztowego. Znaczki pocztowe, koperty pierwszego dnia obiegu oraz pocztówki przedstawiają najważniejsze wydarzenia od początków Reformacji, czyli od przedstawienia tez przez Marcina Lutra w Wittenberdze po sobór trydencki.
„Wydarzenia z Wittenbergi zmieniły oblicze Europy pod kątem historycznym, społecznym i kulturowym. Miały też ogromny wpływ na rozwój Dolnego Śląska” - powiedziała Kwaśna.
Na znaczkach pocztowych zgromadzonych przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji będzie można zobaczyć postacie związane z Reformacją, w tym m.in. Marcina Lutra, Jana Kalwina, Filipa Melanchtona, Henryka VIII uwiecznionych w malarstwie Lucasa Cranacha starszego i młodszego.
Wśród eksponatów z Polski znajdzie się m.in. znaczek okolicznościowy Poczty Polskiej z 28 lutego 2017 r. wydany z okazji 500-lecia Reformacji.
W Muzeum Poczty i Telekomunikacji można też od poniedziałku zwiedzać nową odsłonę wystawy stałej w innej aranżacji, ukazującą nieprezentowane do tej pory eksponaty. Wystawa „500 lat Reformacji” będzie czynna do końca lutego.
Autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/