W ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku we wtorkowy wieczór odbyło się sympozjum pt. „Duch, który umacnia miłość".
W tegorocznej edycji Trójgłosu ekumenicznego wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego.
"Trójgłos ekumeniczny to wydarzenie, promujące ideę ekumenizmu na Podlasiu, różne tradycje chrześcijańskie, realizujące ideę zbliżenia wyznań poprzez wspólną refleksję naukową" - powiedział do zebranych prowadzący spotkanie, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Kurii Metropolitalnej Białostockiej ks. dr hab. Radosław Kimsza.
Stronę katolicką reprezentował prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. dr hab. Jarosław Babiński, Kościół prawosławny ks. dr Anatol Szymaniuk, zaś „głosem” Zboru Chrześcijan Baptystów był pastor dr Andrzej Seweryn. Konferencji przysłuchiwał się także biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej biskup Henryk Ciereszko.
Biskup Ciereszko zwrócił uwagę, że na Podlasiu obok siebie mieszkają wyznawcy wielu kultur i religii. "I to jest specyficzne dla nas. Białystok, wschód tutaj, nasze tereny, gdzie stykamy się z prawosławiem, ewangelików jest niewielu, ale jednak są obecni, stąd też jest to taka ciekawa inicjatywa potrzebna, by wyrazić swoje przekonania, stanowisko, to wzajemne ubogacenie" - powiedział biskup.
Ks. dr Anatol Szymaniuk z Cerkwi nawiązując do tematyki spotkania, czyli roli Ducha Świętego powiedział PAP, że "każdy Kościół chrześcijański wierzy w Trójcę Świętą, to jest to, co też łączy" i dodał, że każde ekumeniczne spotkanie ma sens.
"Każde przedstawianie zagadnienia od strony teologii prawosławnej służy temu, abyśmy się wzajemnie poznawali, budowali społeczność, bo z tego wypływa nasza wspólnota z innymi wyznaniami, z innymi kościołami poprzez dialog" - zaznaczył ks. dr Szymaniuk.
Pastor dr Andrzej Seweryn podkreślił, że "baptyści zawsze stawiają Pismo Święte na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o kształtowanie swojej doktryny". Zaznaczył, że zamiast szukać różnić pomiędzy wyznaniami, lepiej skupić się na tym, co łączy religie i czego można się "wzajemnie nauczyć".
W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Białymstoku ekumeniczne spotkania odbywały się także w szkołach, a do najważniejszych należały: nabożeństwo w cerkwi prawosławnej pw. Świętego Ducha, gdzie homilię wygłosił metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda oraz msza w intencji jedności chrześcijan w Kościele rzymskokatolickim, gdzie kazanie powiedział ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą święta według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego. Tradycją przyjętą w Białymstoku są np. organizowane wspólne miejskie wigilie katolików i prawosławnych.
Białystok jest stolicą regionu, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w naszym kraju nie ma. W ostatnim spisie powszechnym przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób. Według hierarchów Cerkwi, dane te są jednak niemiarodajne; oni liczbę wiernych szacują na 450-500 tys.(PAP)
autor: Małgorzata Półtorak
mpt/ jw/