Cieszymy się, że archiwum jednego z największych polskich kompozytorów Henryka Mikołaja Góreckiego znajduje się w Bibliotece Narodowej - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. To jest archiwum ciekawe, ale także archiwum, które będzie żywe - dodał.
W czwartek w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat zakupu archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego przez Bibliotekę Narodową przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W konferencji wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
"Cieszymy się bardzo, że archiwum jednego z największych polskich kompozytorów - Henryka Mikołaja Góreckiego, zmarłego 8 lat temu, (...) znajduje się w Bibliotece Narodowej. Udało się zakupić to archiwum dzięki uprzejmości rodziny, dzięki także profesjonalizmowi instytucji, która jest instytucją w dobrym tego słowa znaczeniu, zaufania publicznego i wiele spuścizn, wielkich artystów trafia do Biblioteki Narodowej" - podkreślił Gliński.
Minister kultury zaznaczył, że do Biblioteki trafiły prawie wszystkie "zapisy nutowe, listy osobiste, w tym także list od Jana Pawła II, korespondencje z wieloma twórcami, a także dzienniki, które interpretują twórczość, a także plany twórcze, wielkiego kompozytora".
"To jest archiwum szalenie ciekawe, cenne z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego oczywiście, ale także archiwum, które będzie żywe, w tym sensie, że będzie dostępne badaczom, dostępne twórcom, tak jak to jest z całym zasobem Biblioteki Narodowej" - podkreślił szef MKiDN. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/