Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z izraelskimi dziennikarzami zapewniał, że intencją nowych przepisów ustawy o IPN jest przeciwdziałanie rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o Holokauście - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Premier spotkał się w poniedziałek w KPRM z przedstawicielami mediów izraelskich.
"Celem tego spotkania było wyjaśnienie wątpliwości pojawiających się w związku z ustawą o IPN" - powiedziała PAP Kopcińska.
Jak dodała podczas spotkania premier po raz kolejny zapewnił, że intencją nowych przepisów jest "przeciwdziałanie rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o Holokauście i przypisywanie państwu polskiemu zbrodni popełnionych przez hitlerowskie Niemcy".
"Premier podkreślił także, że ustawa w żaden sposób nie ogranicza możliwości prowadzenia badań naukowych i działalności artystycznej" - wskazała rzeczniczka rządu.
Kopcińska relacjonowała, że dziennikarze pytali Morawieckiego m.in. czy jego zdaniem zaangażowanie dyplomacji izraelskiej na etapie prac legislacyjnych nad nowelą ustawy o IPN było wystarczające.
"Premier nie chciał komentować działań dyplomatycznych Izraela, ale zapewnił, że ambasada Izraela była informowana o przygotowywanych zmianach" - powiedziała rzeczniczka.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".
W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. (PAP)
autor: Rafał Białkowski, Tomasz Grodecki
rbk/ tgo/ mok/