Prezes IPN Jarosław Szarek poinformował w liście do prezesa International Holocaust Remembrance Alliance Yehudy Bauera, że badania naukowe w Polsce, niezależnie od obowiązujących przepisów "były, są i będą wolne od ograniczeń" - napisał Instytut Pamięci Narodowej w czwartkowym komunikacie.
Instytut Pamięci Narodowej w opublikowanym w czwartek komunikacie przypomniał, że Honorowy Prezes IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance) prof. Yehuda Bauer w oświadczeniu z 31 stycznia 2018 r., komentując nowelizację ustawy o IPN, stwierdził m.in., że "uporczywe powtarzanie przez rząd polski postulatu, uznanego przez praktycznie wszystkie Ośrodki Badań i Memoriały zajmujące się Holocaustem, (...) wydaje się ukrywać prawdziwy cel ustawy, który sprowadza się do ataku na wolne badania nad Holocaustem w Polsce".
Jak dodał IPN, prof. Bauer zaznaczył również, że "muzeum utworzone w Markowej przedstawia naród polski jako naród ratujących Żydów, co jest rażącym kłamstwem".
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek w odpowiedzi na oświadczenie prof. Bauera poinformował w piśmie z 5 lutego 2018 r. do Prezesa IHRA, że "w kwestii badań historycznych IPN z całą stanowczością podkreśla, że badania naukowe w Polsce były, są i będą wolne od ograniczeń i żadne obowiązujące i będące w procedowaniu przepisy tego nie zmieniają".
Odnosząc się do stwierdzenia dotyczącego historii społeczności żydowskiej w Markowej, prezes IPN poinformował, że "Instytut Pamięci Narodowej jako pierwszy podjął badania dotyczące mordu na Żydach w ramach niemieckiej Akcji Reinhardt w tej miejscowości oraz udziału miejscowej ludności polskiej w wyszukiwaniu Żydów".
"Wynikiem tego było opublikowanie w 2014 r. obszernego artykułu dr. Mateusza Szpytmy, ówczesnego pracownika Oddziału IPN w Krakowie, obecnie zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, +Zbrodnie na ludności żydowskiej w Markowej w 1942 r. w kontekście postępowań karnych 1949–1954+" - napisał Szarek.
"Chcielibyśmy zaznaczyć, że pojawiły się inne publikacje dot. Akcji Reinhardt w Markowej, niestety nie uwzględniły opublikowanych wcześniej ustaleń IPN w tej sprawie. Załączamy niniejszy artykuł w języku polskim oraz robocze tłumaczenie w języku angielskim. Zaznaczmy również, że sprawa, o której Pan Profesor pisze, jest ujęta w scenografii Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej" – czytamy w piśmie Szarka.
Jak podkreślił Szarek, osoby, które zgłaszały zastrzeżenia wobec Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, niejednokrotnie "modyfikowały swoje opinie po obejrzeniu wystawy stałej". "W związku z tym serdecznie zapraszamy pana profesora do zwiedzenia tegoż muzeum" - napisał.
Prezes IPN podziękował także prezesowi IHRA Yehudzie Bauerowi za odpowiedź dotyczącą ich planowanego spotkania. "Pragniemy tę deklarację podtrzymać, licząc na naszą dalszą współpracę" - podkreślił Szarek.
Jak powiedział PAP rzecznik IPN Adam Przegaliński, Instytut "chciałby zabrać głos w kwestii dot. badań historycznych i z całą stanowczością podkreśla, że badania naukowe w Polsce były, są i będą wolne od ograniczeń, i żadne obowiązujące i będące w procedowaniu przepisy tego nie zmieniają". (PAP)
autor: Marek Sławiński
edytor: Paweł Tomczyk
masl/ pat/ itm/