Kilkudziesięciu rekonstruktorów weźmie w niedzielę udział w organizowanej w Kargowej (Lubuskie) inscenizacji walk o Bobrujsk z czasów wojny polsko-bolszewickiej. W trakcie rekonstrukcji zaprezentowana zostanie unikatowa niemiecka armata polowa z 1907 r.
Widowisko militarne "Bobrujsk Wielkopolska Twierdza - 1920" organizowane jest w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Udział w inscenizacji walk o Bobrujsk zapowiedziało ok. 80 rekonstruktorów, głównie z Wielkopolski. Podczas imprezy zaprezentowana zostanie odrestaurowana niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. - unikatowy zabytek w skali kraju ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
Armata z 1907 r. do ubiegłego roku stanowiła element ekspozycji na Zamku Czocha na Dolnym Śląsku; po przekazaniu jej przez Agencję Mienia Wojskowego do Poznania przeszła generalny remont. Szef muzeum ppłk Tomasz Ogrodniczuk podkreślił, że wiele zdobytych w czasie powstania wielkopolskiego armat 7,7 cm FK 96 n.A. było potem użytych również w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.
W rekonstrukcji w Kargowej weźmie udział również inny eksponat ze zbiorów muzeum – pozyskana niedawno replika samochodu pancernego Austin-Putiłow "Poznańczyk". Oryginalny pojazd został zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska. Na placu boju zaprezentuje się też armata polowa 76,2 mm wz. 1902 z prywatnej kolekcji.
W programie imprezy przewidziano też piknik militarny oraz pokaz dżygitówki, czyli kozackiej woltyżerki w wykonaniu kaskaderów z Apolinarski Group. Odwiedzający będą też mogli zobaczyć wystawę sprzętu wojskowego.
Żołnierze Kombinowanej Dywizji Wielkopolskiej pod dowództwem gen. Daniela Konarzewskiego zdobyli twierdzę i miasto Bobrujsk w sierpniu 1919 roku. Według przekazów historycznych, Polacy zostali entuzjastycznie powitani przez mieszkańców i władze Bobrujska. Wojsko Polskie pozostawało w Bobrujsku do lipca 1920 r.
Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Kargowej oraz Grupa Miłośników Militariów WEST. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
edytor: Dorota Kazimierczak
rpo/ pad/