Wojna polsko-bolszewicka

10.02.2018

Unikatowa niemiecka armata na inscenizacji walk o Bobrujsk

Kilkudziesięciu rekonstruktorów weźmie w niedzielę udział w organizowanej w Kargowej (Lubuskie) inscenizacji walk o Bobrujsk z czasów wojny polsko-bolszewickiej. W trakcie rekonstrukcji zaprezentowana zostanie unikatowa niemiecka armata polowa z 1907 r.

Widowisko militarne "Bobrujsk Wielkopolska Twierdza - 1920" organizowane jest w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Udział w inscenizacji walk o Bobrujsk zapowiedziało ok. 80 rekonstruktorów, głównie z Wielkopolski. Podczas imprezy zaprezentowana zostanie odrestaurowana niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. - unikatowy zabytek w skali kraju ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Armata z 1907 r. do ubiegłego roku stanowiła element ekspozycji na Zamku Czocha na Dolnym Śląsku; po przekazaniu jej przez Agencję Mienia Wojskowego do Poznania przeszła generalny remont. Szef muzeum ppłk Tomasz Ogrodniczuk podkreślił, że wiele zdobytych w czasie powstania wielkopolskiego armat 7,7 cm FK 96 n.A. było potem użytych również w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

W rekonstrukcji w Kargowej weźmie udział również inny eksponat ze zbiorów muzeum – pozyskana niedawno replika samochodu pancernego Austin-Putiłow "Poznańczyk". Oryginalny pojazd został zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska. Na placu boju zaprezentuje się też armata polowa 76,2 mm wz. 1902 z prywatnej kolekcji.

W programie imprezy przewidziano też piknik militarny oraz pokaz dżygitówki, czyli kozackiej woltyżerki w wykonaniu kaskaderów z Apolinarski Group. Odwiedzający będą też mogli zobaczyć wystawę sprzętu wojskowego.

Żołnierze Kombinowanej Dywizji Wielkopolskiej pod dowództwem gen. Daniela Konarzewskiego zdobyli twierdzę i miasto Bobrujsk w sierpniu 1919 roku. Według przekazów historycznych, Polacy zostali entuzjastycznie powitani przez mieszkańców i władze Bobrujska. Wojsko Polskie pozostawało w Bobrujsku do lipca 1920 r.

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Kargowej oraz Grupa Miłośników Militariów WEST. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytor: Dorota Kazimierczak

rpo/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL