Działaniom Wacława Grzybowskiego, jednego z najważniejszych dyplomatów II RP, poświęcona jest publikacja wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Wydawnictwo Sejmowe.
W uroczystej prezentacji biografii, zorganizowanej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych wziął udział sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślał, że MSZ „stara się poświęcać wiele uwagi sprawie przypominania postaci związanych z dyplomacją II RP”.
W czasie dyskusji wiele uwagi poświecono działaniom ambasadora Grzybowskiego w sierpniu i wrześniu 1939 r. Jest on bowiem najbardziej znany z racji swojej oceny paktu Ribbentrop-Mołotow oraz z odmowy przyjęcia 17 września 1939 r. sowieckiej noty o agresji ZSRR na Polskę. W prezentacji udział wzięli: autor publikacji – prof. Marek Kornat, prof. Mariusz Wołos (Instytut Historii PAN) i dr Sławomir Dębski (dyrektor PISM) oraz jako moderator – Piotr Długołęcki (Historyk MSZ). List do uczestników i organizatorów prezentacji wystosował Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.
Więcej informacji na temat opublikowanej biografii: https://www.msz.gov.pl/pl/ministerstwo/historia/wydarzenia/nowosc_wydawnicza__waclaw_grzybowski__ambasador_w_moskwie__1936_1939__
Źródło: MSZ