Ksiądz Adam Boniecki otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego - zadecydował w poniedziałek senat uczelni. Laureat zostanie uhonorowany m.in. za "zasługi w dziedzinie dziennikarstwa" oraz "za życiową postawę i charyzmę zjednującą sympatię".
"Nie sposób wymienić wszystkich możliwych do pokazania zasług Adama Bonieckiego w dziedzinie dziennikarstwa, jego publicystycznych dokonań w upowszechnianiu wysokiej kultury intelektualnej i duchowej, jego wkładu do debaty publicznej opartej na uniwersalistycznych wartościach chrześcijańskich, humanistycznych i europejskich" - napisał w swojej recenzji ks. prof. dr hab. Andrzej Perzyński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ksiądz Adam Edward Fredro-Boniecki urodził się 25 lipca 1934 roku w Warszawie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kształcił się również w Paryskim Instytucie Katolickim. Jest publicystą i b. redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego", z którym związany był od 1964 roku; wówczas do współpracy zaprosił go biskup Karol Wojtyła.
Kilkanaście lat później, już jako papież Jan Paweł II, ponownie zaprosił go do redagowania - tym razem "L'Osservatore Romano". Ksiądz Adam Boniecki jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, w tym Nagrody Kisiela, Orderu Ecce Homo, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" czy Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii "wydawca".
Według innej recenzentki, prof. Marii Libiszowskiej-Żółtkowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego, ks. Boniecki w pełni zasługuje na godność doktora h.c. "za życiową postawę i charyzmę zjednującą sympatię, za mądrość i zatroskanie o sprawy ojczyzny i rodaków, za tolerancję i chrześcijańską pokorę w ocenach bliźnich, a przede wszystkim za pozytywistyczny trud szerzenia systemu wartości, w którym naczelne miejsce zajmuje człowiek, także ten niedoskonały".
Jak podał rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz, data przekazania honorowego tytułu ks. Bonieckiemu zostanie ustalona w późniejszym terminie.
Uniwersytet Łódzki, który w tym roku będzie obchodził 73. rocznicę istnienia, do tej pory uhonorował tytułami doktora honoris causa m.in. Tadeusza Kotarbińskiego, Karla Dedeciusa, Leszka Kołakowskiego, Józefa Tischnera, Jana Karskiego, Andrzeja Wajdę, Kazimierza Dejmka, Margaret Thatcher, Władysława Bartoszewskiego, Jose Barroso, Aarona Ciechanovera, Amosa Oza, Krzysztofa Zanussiego, Umberto Eco oraz Krzysztofa Pomiana. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ ozk/