Radni Białegostoku ogłosili rok 2018 Rokiem Ludzi Niepodległości. W przyjętym w poniedziałek stanowisku wymienili m.in. Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale też kilkanaście osób związanych z miastem i regionem, m.in. powstańców styczniowych.
Lokalni "ludzie niepodległości", to inicjatywa radnych PiS. Przez kilka tygodni zbierali oni propozycje takich osób, wartych upamiętnienia w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nazwiska wybranych z tej grupy bohaterów znalazły się w stanowisku, obok tzw. ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera i Ignacego Daszyńskiego.
W grupie piętnastu kolejnych osób związanych z miastem i regionem, wymienieni zostali m.in. powstańcy styczniowi, osoby propagującego polskość w czasach zaborów oraz żołnierze wojny polsko-bolszewickiej. Są to też żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego i duchowni "upominający się o prawa człowieka w PRL".
"Osoby wymienione z nazwiska w stanowisku, są też przedstawicielami pewnych grup wszystkich tych bezimiennych, nieznanych powszechnie ludzi niepodległości" - podkreślił jeden z inicjatorów stanowiska, radny PiS Paweł Myszkowski.
"Jeżeli będziemy przy naszych świętach narodowych wspominać jedynie kilka nazwisk wyróżnianych bohaterów, to tak wychowane młode pokolenie Polaków, w chwilach próby, będzie oczekiwać bohaterstwa tylko od grupki patriotów-bohaterów, których media wyniosą na cokoły" - napisali radni w stanowisku, tak uzasadniając potrzebę upamiętnienia również osób znanych jedynie lokalnie.
Choć własne stanowisko, by 2018 rok, ogłosić w mieście rokiem "ludzi niepodległości - Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego" miała przygotowane Platforma Obywatelska i było ono w programie poniedziałkowej sesji, ostatecznie propozycja PiS została przyjęta przez aklamację.
Wcześniej nieco zmodyfikowano w nim jeden zapis w preambule, aby zaznaczyć, iż "na sukces odzyskania wolności" złożył się nie tylko trud wielu pokoleń Polaków ale też "obywateli innych narodowości, którym bliska była idea niepodległości Rzeczpospolitej". (PAP)
autor: Robert Fiłończuk, Sylwia Wieczeryńska
rof/ swi/ mrr/