Przez gry i zabawy o występujących nad Biebrzą rzadkich gatunkach ptaków czy rozpoznawanie ich odgłosów z interaktywnego monitora, można poznawać przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego na nowej wystawie edukacyjnej. W piątek otwarto ją w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy.
Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni m.in. jedne z najcenniejszych w Europie obszarów wodno-błotnych, gdzie żyją rzadkie gatunki związane z podmokłymi siedliskami. Jest też ostoją łosia.
Od początku 2017 r. w Centrum Edukacji i Zarządzania parku w Osowcu-Twierdzy trwała modernizacja starej wystawy przyrodniczej. Unowocześniono ją, nabrała multimedialnego charakteru. Dostępna dla wszystkich zwiedzających ma być od kwietnia.
Grzegorz Wroceński z Biebrzańskiego PN powiedział PAP, że ograniczono do minimum np. liczbę wypchanych zwierząt, które można tam oglądać na rzecz poznawania biebrzańskiej przyrody i związanych z tym zagadnień w nowoczesny, multimedialny sposób.
Żuraw, bekas, wodniczka, uszatka błotna, rycyk, derkacz - to niektóre z ptaków, które można poznać na wystawie. Zwłaszcza najmłodsi będą też mogli się dowiedzieć, co to są stogi czy brogi z sianem i jak ważne jest koszenie biebrzańskich łąk, by zachować otwarte, niezarośnięte przestrzenie potrzebne ptakom wodno-błotnym, np. wodniczce. Dowiedzą się też np., że gdy kosi się biebrzańską łąkę kwitnie kukułka krwista.
Odwiedzający wystawę turyści będą chodzić po podeście - drewnianej kładce, która ma być - jak tłumaczy Wroceński - namiastką kładek dla turystów, które są bagnach. Nad podestem, w jego centrum znajduje się ekran, na którym będą pokazywane filmy o tym jak w ciągu roku zmienia się krajobraz przyrody Biebrzy oraz o tym jak wygląda życie w zbiorniku wodnym.
Zwiedzającym wystawę będą też towarzyszyć dźwięki z wiosennych przelotów ptaków, np. stad gęsi, które wiosną wędrując na północ zatrzymują się nad Biebrzą na odpoczynek i żerowiska. Dzieci mogą także w specjalnej skrzyni dotknąć poroży różnych zwierząt i rozpoznawać je.
W holu działa punkt informacji turystycznej, dla którego tłem są wielkoformatowe zdjęcia wiosennych krajobrazów biebrzańskich rozlewisk z kwitnącymi kaczeńcami.
Punkt informacji turystycznej w siedzibie Biebrzańskiego PN średnio odwiedza rocznie ok. 20 tys. turystów, a znajdującą się obok wystawę edukacyjną dotychczas oglądało rocznie ok. 4,5-5 tys. osób. Zazwyczaj tyle sprzedawano biletów na tę wystawę; w 2017 r. ze względu na prace modernizacyjne była nieczynna - poinformował Grzegorz Wroceński. Teraz wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie.
Ekspozycja jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, większość napisów na wystawie jest też po angielsku.
Baza edukacyjna Biebrzańskiego PN została dofinansowana kwotą ok. 500 tys. zł z UE z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, 88 tys. zł pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a tzw. koszty niekwalifikowane w projekcie pokryło ministerstwo środowiska.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
edytor: Dorota Skrobisz
kow/ skr/