W 75. rocznicę śmierci, 11 marca, na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji odbyła się ceremonia wojskowa związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku por. Tadeusza Stabrowskiego z 308 Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii - podało MKiDN.
Ministerstwo kultury poinformowało PAP we wtorek, że w uroczystości upamiętniającej polskiego lotnika uczestniczyła jego rodzina, a także m.in. ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski, przedstawiciel MKiDN, kanclerz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawiciele władz francuskich, generalicji i oficerów Wojska Polskiego, Francuskiego, Kanadyjskiego i Brytyjskiego oraz Stanów Zjednoczonych, przedstawiciel Commonwealth War Graves Commission.
Tadeusz Stabrowski urodził się 16 maja 1917 r. w Łubinówce nad Donem. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie. Podczas mobilizacji w 1939 r. zameldował się w 4. Pułku Lotniczym w Toruniu. W trakcie działań wojennych, po internowaniu w Rumunii, dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam służył w 258 Dywizjonie Myśliwskim RAF, następnie 317 "Wileńskiego" DM. W 1941 r. został przeniesiony do 308. "Krakowskiego" Dywizjonu Myśliwskiego, który wcześniej poniósł duże straty.
Porucznik Stabrowski był widziany przez kolegę z dywizjonu ostatni raz 11 marca 1943 r., gdy zestrzelonym samolotem musiał wodować na Kanale La Manche. Udało mu się wydostać z Spitfire’a. Niestety wodnosamolot ratownictwa morskiego, wysłany po niego, stracił go z oczu w czasie podejścia do lądowania na wodzie i go nie uratował. Lotnik zmarł prawdopodobnie z powodu wychłodzenia w wodzie. Morze wyrzuciło ciało porucznika Tadeusza Stabrowskiego na brzeg francuski 12 kwietnia 1943 r. w okolicy Le Crotoy, gdzie został pochowany jako nieznany polski lotnik.
28 września 2017 r. specjaliści ze szczecińskiej uczelni ekshumowali szczątki nieznanego polskiego lotnika spoczywające na cmentarzu w Le Crotoy, aby przebadać szkielet, artefakty oraz by pobrać próbki niezbędne do przeprowadzenia badań porównawczych DNA. Prace były realizowane pod nadzorem miejscowych władz francuskich, przedstawiciela Komisji Wspólnoty Brytyjskiej ds. Cmentarzy Wojennych, w obecności pracownika ministerstwa kultury oraz konsul z Ambasady RP w Paryżu.
Porównawcze badania genetyczne odbywały się w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie wcześniej zabezpieczono DNA od rodzin czterech lotników, którzy stracili swe życie w okolicach Le Crotoy przed 12 kwietnia 1943 roku.
Identyfikacja żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, dzięki porównawczym badaniom DNA, to efekt współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Ambasady RP w Paryżu oraz historyków lotnictwa. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/