Krótkometrażowe dokumenty, animacje, fabuły, wideoklipy i filmy eksperymentalne można zgłaszać na Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w grudniu odbędzie się w Białymstoku. Filmy można nadsyłać do 9 września.
Ideą festiwalu, który w tym roku odbędzie się po raz 13., jest - jak mówią organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK) - spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, a Białystok jest miejscem, które je łączy.
Jak powiedział PAP jeden z organizatorów z BOK Maciej Rant, w ubiegłym roku nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń, blisko 2 tys. filmów z całego świata, do konkursu zakwalifikowano ponad 120 krótkich metraży. W jego ocenie, co roku filmy są coraz lepsze jakościowo i komisja w ubiegłej edycji festiwalu miała bardzo dużo pracy, by wybrać te najlepsze. Rant dodał, że udało się wyselekcjonować znakomite zestawy konkursowe w każdej kategorii, co - jak podkreślił - zauważyli też jurorzy i publiczność.
Zapewnił, że także w tym roku komisja wybierze te najciekawsze. "Czekamy na filmy o silnym niezależnym zapachu i smaku, gdzie czuć wyjątkowość artysty, który je tworzy. Filmy wypełnione energią, szanujące odmienność oraz różnorodność ludzi i świata. Poszukujemy więc prawdziwego kina, a nie wytartych kalek i klisz" - powiedział Rant.
Filmy można zgłaszać w ośmiu kategoriach (jeden film może być zgłoszony tylko do jednej z nich). Dwie z nich dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat", trzy - krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych. Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart) są otwarte dla wszystkich.
Organizatorzy na filmy, zarówno w konkursach międzynarodowych i krajowy, czekają do 9 września. Natomiast krótkie metraże zakwalifikowane na festiwal mają być ogłoszone do 10 października.
Sama impreza odbędzie się w dniach 5-9 grudnia w Białymstoku. To - jak mówią organizatorzy - wielkie święto kina. Oprócz pokazów filmów, odbywają się też spotkania z twórcami, warsztaty oraz koncerty. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ itm/