Działający na Litwie Polski Klub Dyskusyjny (PKD) został w czwartek laureatem Narodowej Nagrody Równości i Różnorodności przyznawanej w dziedzinie obrony praw człowieka i rozwoju demokracji.
PKD został wyróżniony w kategorii „Dialog narodów” za wkład w budowanie apolitycznego dialogu między Litwinami i Polakami.
„Ta nagroda jest wspólnym sukcesem wszystkich członków Polskiego Klubu Dyskusyjnego, jest też zasługą naszych sympatyków i uczestników dyskusji. Co więcej, ta nagroda jest w pewnym sensie nobilitacją, gdyż dotąd nikt z litewskich Polaków nie był laureatem tak prestiżowego wyróżnienia” - powiedziała prezes PKD Ewelina Mokrzecka, odbierając nagrodę podczas czwartkowej uroczystości.
Doroczna Narodowa Nagroda Równości i Różnorodności jest przyznawana w ośmiu kategoriach przez Służbę Kontrolera ds. Równych Możliwości oraz Narodowe Forum Równości i Różnorodności. To działalność wyróżnionych osób i organizacji sprawia, że „nasze codzienne życie staje się bardziej demokratyczne” - powiedziała kontroler ds. równych możliwości Agneta Skardżiuviene.
Polski Klub Dyskusyjny powstał w 2014 roku jako platforma do dyskusji między Polakami na Litwie oraz dialogu polsko-litewskiego. Jak deklarują członkowie organizacji, Klub to miejsce, w którym wszyscy Polacy na Litwie mogą się wymieniać poglądami na aktualne tematy między sobą oraz z litewskimi politykami, dziennikarzami, naukowcami, dyplomatami i ekspertami.
PKD zorganizował około 70 dyskusji, a jego gośćmi byli czołowi politycy, historycy i działacze kultury z Litwy i Polski.
Klub jest też inicjatorem i organizatorem udziału litewskich Polaków w marszach z okazji Dnia Niepodległości Litwy 11 marca, a także nieformalnych spotkań Polaków i Litwinów w jednym z wileńskich pubów z okazji Święta Niepodległości Polski 11 listopada.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/ mc/