Historyk prof. Andrzej Zbierski, wieloletni dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, odebrał w piątek tytuł honorowego obywatela Gdańska podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Dworze Artusa.
Dziękując za honorowe obywatelstwo Andrzej Zbierski przypomniał krótko dzieje Gdańska, w tym historię współczesną miasta.
"To, co wydarzyło się tu, w Gdańsku, zwłaszcza w latach 70., 80. i '89, jest absolutnym fenomenem, wciąż trudnym do ogarnięcia myślą. Głowią się nad tym wciąż historycy, a politycy próbują to ogarnąć - choć z różnym skutkiem. Największym błędem tych ostatnich jest anachroniczne rzutowanie współczesnych podziałów politycznych na fenomen skłonności gdańszczan do dogadywania się w sprawach najbardziej strategicznych. Prawdziwa solidarność to zdolność do porozumienia z założeniem, że nikt nie ma tu monopolu na prawdę" - powiedział Zbierski.
Jego zdaniem, "żadna, nawet największa partia, nie może więc się czuć właścicielką ani Polski, ani Gdańska, ani historycznej Sali BHP, ani nawet właścicielką miejskiego ratusza". "To bowiem, co w tym mieście jest najbardziej wartościowe, to zdolność do bycia razem" - podkreślił.
Andrzej Zbierski urodził się 20 stycznia 1926 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Jest synem Dominika Zbierskiego, legionisty Piłsudskiego w I Brygadzie, senatora II RP rozstrzelanego przez gestapo.
Andrzej Zbierski był członkiem Szarych Szeregów AK. W latach 1945-46 pełnił funkcję łącznika I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzonego przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". Skazany w 1946 r. po sfingowanym procesie nie przyznał się do winy. Przesiedział ponad rok w aresztach UB i w więzieniu.
W roku 1953 uzyskał tytuł magistra archeologii, a rok później magistra historii na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1955-1991 kierował badaniami archeologicznymi w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Gdańsku, zaś w latach 1991-2001 był dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Był pomysłodawcą budowy repliki łodzi św. Wojciecha z 997 r. na uroczystość tysiąclecia miasta Gdańska. Pomagał jako konsultant historyczny Jerzemu Hoffmanowi przy realizacji filmu "Ogniem i mieczem". Po sierpniu 1980 r. był aktywnym działaczem Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w PAN.
Zbierski opublikował ok. 300 prac naukowych, zbadał m.in. grób astronoma Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. (PAP)
rop/ son/ jra/