Franzowi Kafce poświęcona jest wystawa, którą od czwartku udostępni Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie. Zwiedzający obejrzą rysunki, grafiki i obrazy, głównie autorstwa nauczycieli akademickich wyższych uczelni artystycznych z Polski, Czech i Niemiec.
Prezentowane prace są inspirowane 109 aforyzmami ze zbioru Kafki „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze”. Utwory te przetłumaczył na języki polski oraz śląski satyryk i poeta Jerzy Ciurlok.
Na wystawie znajdzie się ok. 150 czarno-białych prac – autorskich interpretacji krótkich tekstów Franza Kafki – wykonanych różnymi technikami. Ekspozycję tworzy także ponad 50 portretów pisarza. Dzieła powstawały w latach 2016-17.
Wystawa w NCK jest elementem przedsięwzięcia „Kafka – przełamywanie granic”, realizowanego przez artystę Zbigniewa Bajka, profesora krakowskiej ASP.
W rozmowie z PAP Bajek podkreślił, że projekt wystawienniczy towarzyszy obchodom 200-lecia powstania Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
„Kafka to moja odwieczna fascynacja. Zdumiewająca jest aktualność jego myśli” – powiedział Bajek. Zwrócił też uwagę na celność przekazu oraz humor w utworach niemieckojęzycznego pisarza, związanego z Pragą.
W NCK wystawa czynna będzie do końca kwietnia.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/