Wręczeniem Orderów Orła Białego, złożeniem kwiatów przed stołecznym pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i wręczeniem nominacji generalskich policjantom uczczono w czwartek w stolicy zbliżające się Święto Niepodległości.
W przededniu Święta Niepodległości prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką spotkał się z uczniami oraz aktorami młodego pokolenia. Uczestnicy czwartkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim wspólnie robili biało-czerwone kotyliony, które będą nosić 11 listopada, aby uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. Komorowski zachęcał rodziny i instytucje do robienia kotylionów, aby - jak mówił - razem dać wyraz temu, że patriotyzm może być źródłem radości i dumy.
"Warto więc, aby także tradycja narodowa, niepodległościowa kojarzyła się nam z rzeczami radosnymi, a także z poczuciem wspólnego przeżycia. Co jest ważne ze względu na to, że pojawiają się takie tendencje, żeby i Święto Niepodległości obchodzić przeciwko sobie. Dzisiaj razem te kotyliony przygotowujemy, razem będziemy je nosić, aby podkreślać fakt, że Święto Niepodległości chcemy obchodzić razem ze sobą, a nie przeciwko komukolwiek" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
"Warto więc, aby także tradycja narodowa, niepodległościowa kojarzyła się nam z rzeczami radosnymi, a także z poczuciem wspólnego przeżycia. Co jest ważne ze względu na to, że pojawiają się takie tendencje, żeby i Święto Niepodległości obchodzić przeciwko sobie. Dzisiaj razem te kotyliony przygotowujemy, razem będziemy je nosić, aby podkreślać fakt, że Święto Niepodległości chcemy obchodzić razem ze sobą, a nie przeciwko komukolwiek" - powiedział prezydent.
Wczesnym popołudniem również w Pałacu Prezydenckim Komorowski wręczył Ordery Orła Białego. Otrzymali je: abp Tadeusz Gocłowski, Zbigniew Romaszewski i Andrzej Wielowieyski. "Byliście kamieniami zmieniającymi bieg czasem niełatwej, ale wspaniałej polskiej historii" - powiedział do odznaczonych prezydent.
Podczas uroczystości odznaczył także: pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Kazimierza Moczarskiego; Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Stefana Bratkowskiego; Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski m.in. - Barbarę Labudę i Jana Ołdakowskiego; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Lenę Dąbkowską-Cichocką oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego - gen. brygady Sławomira Wojciechowskiego.
Prezydent w swoim przemówieniu dziękował wszystkim odznaczonym. "Tym, którzy walczyli za wolną Polskę i tym, którzy trwali w warunkach niełatwych przy wartościach, przy przekonaniach, które były wtedy skazywane na zagładę, na zapomnienie" - powiedział Komorowski. Podziękował także tym wszystkim, którzy pracowali i służyli już w Polsce wolnej i demokratycznej.
Późnym popołudniem prezydent złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującym się obok Belwederu, gdzie następnie podczas uroczystości wręczył nominacje na nadinspektora – pierwszy stopień generalski – sześciu oficerom policji. „Trzeba na co dzień pamiętać, że niepodległość to nie tylko walka, bitwy, zwycięstwa o charakterze militarnym, to także ciągłe wyzwanie, które stoi przed nami wszystkimi, jeśli chodzi o stworzenie bezpieczeństwa w ramach niepodległego kraju” – powiedział prezydent.
Dodał, że w przeszłości policjanci „gdy trzeba było, występowali w rolach zupełnie nie policyjnych”, np. walcząc zbrojnie. „Dzisiaj również policjanci pełnią różne funkcje w ramach systemu bezpieczeństwa i obronności” – dodał prezydent. Przypomniał, że funkcjonariusze, obok żołnierzy, uczestniczą w misjach pełnionych z mandatu organizacji międzynarodowych. „Polscy policjanci gwarantują nie tylko bezpieczeństwo Polski, honor Polski, ale także bezpieczeństwo ludzi tam mieszkających, powierzonych ich opiece” – powiedział Komorowski.
Awanse otrzymali komendanci wojewódzcy: w Lublinie - Dariusz Działo, w Łodzi - Marek Działoszyński, w Gorzowie Wlkp. - Leszek Marzec, małopolski komendant wojewódzki Andrzej Rokita, komendant świętokrzyski Mirosław Schossler oraz szef CBŚ Adam Maruszczak.
Uroczystości poprzedzające Święto Niepodległości zakończyło wręczenie przez prezydenta sztandaru Batalionowi Reprezentacyjnemu Wojska Polskiego. "Wszyscy potrzebujemy sztandarów, bo sztandar to symbol wspólnoty. Potrzebują go ludzie w ramach instytucji, w ramach szkoły, drużyny harcerskiej, potrzebują go miasta, gminy, organizacje. Potrzebują także żołnierze, dlatego przez wieki skupiali się pod proporcami, które miały służyć im do tego, aby lepiej potrafili być razem w trudnych chwilach" - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystego capstrzyku na dziedzińcu przed Belwederem. (PAP)
mce/ eaw/ hgt/ brw/ mca/ akn/ hes/ gma/