Brytyjski instytut British Council opublikował w piątek kolekcję esejów "Ponad granicami. Wielka Brytania - Polska. Wspólne sprawy, wspólne wyzwania". Publikacja to element obchodów 80-lecia działalności organizacji w Polsce i 100-lecia polskiej niepodległości.
88-stronicowa książka zawiera 11 tekstów na temat różnych obszarów polsko-brytyjskich relacji: od polityki, w tym planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, po kulturę i współpracę akademicką. Ich autorami są m.in. były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Malcolm Rifkind, legendarny polski wykładowca na Uniwersytecie Oksfordzkim prof. Zbigniew Pełczyński, szef polskiej katedry na Uniwersytecie w Cambridge Stanley Bill, tłumaczka literatury Antonia Lloyd-Jones oraz zoolożka i była zwyciężczyni konkursu naukowego FameLab Polska Joanna Bagniewska.
We wstępie publikacji dyrektor British Council w Polsce Simon Gammell napisał, że założone w 1938 roku biuro w Warszawie było jednym z pierwszych poza granicami Wielkiej Brytanii, zaledwie cztery lata po powstaniu instytucji. W okresie powojennym działalność została wznowiona w 1946 roku.
"Rola British Council zmieniała się wraz z historyczną podróżą Polski: od ostatnich dni II RP po dzień dzisiejszy, kiedy Polska jest prężną gospodarką Unii Europejskiej. W czasach komunizmu nasza biblioteka i centrum kulturalne w śródmieściu Warszawy, w Alejach Jerozolimskich, naprzeciwko Pałacu Kultury, zapewniały coś wyjątkowego: dostęp do zachodniej kultury, zachodnich idei, schronienie, gdzie ludzie mogli oddychać powietrzem intelektualnej wolności" - tłumaczy.
Jak zaznaczył, po 1989 roku instytut "starał się pomagać w budowie liberalnej demokracji"; a "odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej w roku 2004, współpracujemy z rozmaitymi partnerami, podtrzymujemy polsko-brytyjski dialog, wymianę kulturalną, tworzymy możliwości dla ludzi z obu krajów, budujemy atmosferę przyjacielskiej wymiany i wzajemnego zrozumienia" - czytamy.
Oficjalna prezentacja "Ponad granicami" odbędzie się w piątek wieczorem w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizatorzy zaznaczyli, że miejsce spotkania "nie jest przypadkowe", bo instytut kulturalny British Council często organizuje wystawy prezentujące polskich i brytyjskich artystów.
Publikacja dostępna jest bezpłatnie na stronie internetowej British Council w dwóch wersjach językowych - po polsku i po angielsku - a od przyszłego tygodnia będzie także dostępna w formie papierowej w biurze instytucji w Alejach Jerozolimskich w Warszawie.
Z Londynu Jakub Krupa (PAP)
jakr/ ulb/ mal/ agz/