Spacery szlakiem detali architektonicznych przypominających o historii Łodzi przemysłowej to propozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Wycieczkom towarzyszy folder ułatwiający odnalezienie detali w miejskiej przestrzeni i wyjaśniający ich symboliczne znaczenia.
"Zależało nam, by pokazać bogactwo przemysłu łódzkiego, które do dziś możemy znaleźć na ulicach naszego miasta. Folder, który przygotowaliśmy, daje nam możliwość poznania tożsamości Łodzi" – podkreśliła zastępca dyrektora Muzeum Magda Komarzeniec.
Do współpracy przy projekcie Muzeum zaprosiło Marię Nowakowską, która jest autorką przewodnika po łódzkich detalach architektonicznych. Opracowany przez nią folder "Łódzkie detale przemysłowe" zawiera opisy 24 lokalizacji w ścisłym centrum miasta, które swoimi zdobieniami nawiązują do przemysłu włókienniczego. Można w nim znaleźć również rysunki oraz mapę, które ułatwi odnalezienie detali w miejskiej przestrzeni.
Muzealnicy proponują wycieczkę po mieście trasą liczącą ponad 5 km. Jej początek umiejscowiono przy ul. Piotrkowskiej 282, czyli siedzibie Muzeum, gdzie na prostej elewacji budynku dawnej fabryki można znaleźć stylizowane litery "LG" tworzące monogram Ludwika Geyera, założyciela przedsiębiorstwa.
Kolejne detale trzeba będzie odnaleźć na kamienicach i pałacach największych łódzkich rodzin fabrykanckich. Będą to np. lwy trzymające w pyskach czółenka tkackie czy mitologiczne postaci Atlasów. Koniec trasy znajduje się na rynku Łódzkich Włókniarek, upamiętniającym tysiące kobiet zatrudnionych niegdyś w łódzkim przemyśle włókienniczym.
Już w najbliższą sobotę - a potem także 12 maja, 9 i 16 czerwca - Muzeum organizuje spacery, które poprowadzi Nowakowska. Dla wygody uczestników trasa została podzielona na dwie krótsze wycieczki. W trakcie spaceru przewodniczka pomoże odnaleźć na budynkach takie symbole jak np. wizerunki greckich bóstw handlu i przemysłu, regulator Watta, prządkę z przęślicą w ręku, a także pszczoły. Uczestnicy poznają historie związane z powstaniem detali, ich symbolikę i znaczenie.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/