W Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozpoczęły się w środę 28. Międzynarodowe Targi Książki - jedno z największych wydarzeń tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. Polska jest - po raz pierwszy - gościem honorowym targów.
"Na targach chcemy przede wszystkim pokazać Polskę w jej wielowymiarowości, wieloaspektowości - zarówno przeszłość, teraźniejszość, jak i powiedzieć o przyszłości. Krótko mówiąc stwierdziliśmy, że nasza obecność tutaj mimo wielowiekowych tradycji jest obecnością dość skromną i słabo rozpoznawalną, wobec tego program, który przygotowaliśmy jest przede wszystkim programem, który pokazuje naszą rzeczywistość i to pod wieloma aspektami" – powiedział PAP Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki (IK), który jest jednym z organizatorów polskiej obecności na targach.
"Chcemy mówić o naszej historii, ideach, które nami powodują i nami kierują, naszej duchowości, a także kulturze; poprzez literaturę, muzykę, teatr i inne dziedziny sztuki" – dodał.
Jak mówił, Polska chce się zaprezentować również od strony profesjonalnej, czyli głównie wydawnictw książkowych. "To są jednak targi, tu trzeba książki sprzedawać" – podkreślił. "Szczególnie postawiliśmy na literaturę dziecięcą, która staje się znakiem rozpoznawczym Polski, stąd też mnóstwo naszych warsztatów dla dzieci" – dodał.
Dyrektor Instytutu Książki przypomniał, że na targach zostanie zaprezentowana także polska kuchnia. "Zagra też nasza muzyka, pokazane też zostaną różnego rodzaju działania plastyczne, program jest niezwykle bogaty" - zaznaczył. "Wierzymy, że ten prawie tydzień spędzony w Abu Zabi będzie efektywny" – ocenił.
Dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego (PIW) dr Łukasz Michalski powiedział PAP, że do Abu Zabi PIW przyjechał m.in. z książką prof. Benedykta Zientary pt. "Świt Narodów Europejskich", książką "Harmonia społeczna" Włodzimierza Juliana Korab-Karpowicza, a także z klasyką literatury polskiej, twórczością m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Bolesława Leśmiana.
"Z całą pewnością jest to miłe widzieć, że Polska jest gościem honorowym poważnych targów książki" – podkreślił.
Obecny na targach autor sagi o "Wiedźminie" Andrzej Sapkowski ocenił w rozmowie z PAP, że rynek arabski "specjalnie nie powinien się różnić od innych". "Skoro całkiem nieźle polska literatura radzi sobie w Chinach i w Japonii, całkiem nieźle w Ameryce Łacińskiej, dlaczego nie tu" – powiedział.
Zdaniem arabisty z Uniwersytetu Warszawskiego dr George’a Yacouba polska literatura ma szansę na przebicie się w świecie arabskim. "Na targach są obecne 23 kraje arabskie, więc zasięg jest ogromny. Mamy też tutaj elity ze wszystkich krajów, którzy sięgają po tę literaturę elitarną, więc zawsze jest szansa" – zaznaczył.
Pytany, z czego jest znana polska literatura w świecie arabskim, odpowiedział: "z poezji, bo Arabowie w ogóle kochają poezję". "Pierwszy rodzaj literatury u Arabów to była właśnie poezja, długo nie było u nich prozy" – dodał arabista. Jak mówił, na rynki arabskie tłumaczeni byli m.in. Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Tadeusz Różewicz.
Mohammed Bin Abdulla Boodai z Arabii Saudyjskiej powiedział PAP, że dla niego targi są świetną okazją na poznanie pisarzy i książek z Polski "To jest świetna szansa dla mnie, dla Arabii Saudyjskiej na poznanie tradycji, kultury, książek z Polski". "Nie musiałem jechać do Polski, Polska przyjechała do mnie" – podkreślił.
Międzynarodowe Targi Książki potrwają do 1 maja. Za organizację wydarzenia odpowiedzialna jest Ambasada RP w Abu Zabi, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza i Biblioteka Narodowa.
Przygotowany program udziału Polski w Targach ma przybliżyć wystawcom i odwiedzającym polską kulturę, historię i literaturę. Obejmuje m.in. wykłady poświęcone najważniejszym aspektom kultury polskiej (literaturę, muzykę, kino, teatr), warsztaty dla dzieci (m.in. prowadzone przez polskie ilustratorki - Martę Ignerską i Mariannę Oklejak), spotkania z autorami (m.in. Andrzejem Sapkowskim, Wiolettą Grzegorzewską, Wojciechem Chmielarzem, Antonim Liberą, Dariuszem Karłowiczem).
Na targach w Abu Zabi prezentuje się 21 wystawców z Polski, w tym m.in. Biblioteka Narodowa, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Znak Publisher, Warszawskie Targi Książki, Targi w Krakowie, Media Rodzina, Manuscriptum, Granna.
Przygotowany program udziału Polski w tym wydarzeniu ma przybliżyć wystawcom i odwiedzającym polską kulturę, historię i literaturę. Obejmuje m.in. wykłady poświęcone najważniejszym aspektom kultury polskiej (literaturę, muzykę, kino, teatr), warsztaty dla dzieci (m.in. prowadzone przez polskie ilustratorki - Martę Ignerską i Mariannę Oklejak), spotkania z autorami (m.in. Andrzejem Sapkowskim, Wiolettą Grzegorzewską, Wojciechem Chmielarzem, Antonim Liberą, Dariuszem Karłowiczem).
Udział Polski w targach to także wystawy ("Mole książkowe: owady w polskiej ilustracji dla dzieci", "Faksymile cennych zabytków polskiego dziedzictwa piśmienniczego - Rzeczpospolita wielu kultur"), koncerty zespołu "Tęgie Chłopy" i seminaria nt. polskiego rynku książki. Na targach nie zabraknie także akcentu kulinarnego - na gości czekają specjalne warsztaty poświęcone kuchni polskiej.
Międzynarodowe Targi Książki w Abu Zabi to jedna z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w której w 2017 r. wzięło udział 1320 wystawców z 65 krajów, a odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska jest obecna na targach od 2015 r.
Z Abu Zabi Katarzyna Krzykowska (PAP)
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/