Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu chce wzbogacić kolekcję przedmiotów związanych z malarką Stefanią Jacyszynówną kupując dwa obrazy jej autorstwa. Organizuje na ten cel zbiórkę publiczną.
Jak poinformował w czwartek PAP dyr. muzeum Jan Jarosz placówka ma obecnie 71 obrazów i trzy rysunki artystki, a także rodzinny album z fotografiami, meble, porcelanę i rzeczy osobiste pochodzące ze spadku.
Kolekcję tę chce wzbogacić o dwa obrazy autorstwa Stefanii Jacyszynówny: portrety małżeństwa Józefa Areckiego i jego żony Stefanii, którzy byli nauczycielami w Przemyślu. „Niestety, nasze możliwości finansowe na ten cel są bardzo ograniczone, co zmusza muzeum do poszukiwania środków na zewnątrz. Zdecydowaliśmy się wobec tego na zorganizowanie zbiórki publicznej” – mówił dyr. Jarosz.
Muzeum, aby poszerzać swoje zbiory i kupować wybrane, interesujące i cenniejsze eksponaty, wytypowane przez Komisję Zakupu Muzealiów, stara się pozyskiwać sponsorów, a na większe projekty składa wnioski o wsparcie m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jarosz przypomniał, że w 2016 roku muzeum także włączyło osoby prywatne w możliwość poszerzenia zbiorów. Ale wówczas zorganizowana została akcja crowdfundingowa na portalu Polakpotrafi.pl. Dzięki temu udało się kupić wczesną pracę Mariana Strońskiego.
„Jednak dla wielu osób, chcących również włączyć się w akcję, pośrednik, jakim był portal internetowy, stanowił utrudnienie. Stąd, kiedy pojawiła się oferta sprzedaży dwóch obrazów pędzla Stefanii Jacyszynówny, padł pomysł, aby zorganizować zbiórkę publiczną na zakup tych prac” – wyjaśnił dyrektor przemyskiego muzeum.
Pieniądze można wrzucać bezpośrednio do skarbonki ustawionej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i wpłacać na muzealne konto, którego numer znaleźć mozna na stronie internetowej placówki.
Portrety Józefa Areckiego i Stefanii Areckiej to oleje na płótnie, sygnowane i datowane na 1922 rok. Prace o wymiarach 75 na 55 cm oprawione są w dekoracyjne ramy, zdobione wstęgami i figurkami aniołków oraz malowanymi ptakami.
Portretowani byli nauczycielami w Przemyślu. Józef Arecki (1884-1939) urodził się w Przemyślu jako Józef Koza. W 1914 roku zmienił nazwisko na Arecki. Po maturze, otrzymał patent nauczycielski, dzięki któremu zaczął pracować w szkołach przemyskich i we Lwowie. Uczył matematyki, fizyki i historii naturalnej. W 1917 roku ukończył studia na Uniwersytecie Lwowskim, na Wydziale Filozofii. Pracował w Żeńskim Seminarium Nauczycielskim i Krajowej Szkole Kupieckiej w Przemyślu.
Jego żona Stefania była nauczycielką gimnazjalną.
Stefania Jacyszynówna malowała głównie portrety. W swoim dorobku artystycznym ma ich około 250. Tematami jej prac były też krajobrazy Przemyśla, gdzie mieszkała przez wiele lat i dawna architektura. Twórczo związana była ze środowiskiem lwowskim.
Jacyszynówna urodziła się w 1898 r. w Rodatyczach, w powiecie lwowskim. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. W Szkole Przemysłowej we Lwowie rzeźbiła pod kierunkiem prof. Nalborczyka, w Wiedniu u prof. Pochwalskiego specjalizowała się w malarstwie portretowym. Później pogłębiała studia m.in. w Pradze, Budapeszcie i Wenecji.
W Przemyślu w latach: 1925, 1927, 1929, 1932 urządzała wystawy swoich prac. Brała też udział w wystawach zbiorowych Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. W okresie powojennym prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Rzeszowie, Łańcucie, Przemyślu. Z okazji 50-lecia Związku Artystów Plastyków została odznaczona w Krakowie medalem 50-lecia. Prace Jacyszynówny zakupiło do swoich zbiorów Ministerstwo Kultury i Sztuki.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/aszw/