2011-06-14 18:28 Warszawa (PAP)Senat na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na powołanie przez Sejm Łukasza Kamińskiego na szefa IPN. Sejm powołał Kamińskiego na to stanowisko 10 czerwca.
Wakat na stanowisku prezesa IPN trwa od kwietnia 2010 roku, gdy w katastrofie smoleńskiej zginął Janusz Kurtyka.
Rada IPN wyłoniła Kamińskiego spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. W Sejmie Kamińskiego poparły PiS i PO; SLD nie wziął udziału w głosowaniu.
38-letni Kamiński to doktor historii, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, który w IPN pracuje od 2000 r. Jest szefem Biura Edukacji Publicznej IPN, powołanym przez Kurtykę w kwietniu 2009 r.
Senatorowie będą debatować nad ustawą o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, która zmienia Kodeks wyborczy. Nowela przewiduje, by wyborca niewidomy lub niedowidzący mógł głosować używając nakładek do kart do głosowania w alfabecie Braille'a.
Nowe przepisy wprowadzają też nieodpłatną informację dla osób niepełnosprawnych w formie infolinii oraz materiałów drukowanych - wyborca będzie mógł zażądać przysłania tych informacji na swój adres domowy. Ustawa wprowadza też obowiązek umieszczania obwieszczeń wyborczych oraz wyników głosowania w miejscach łatwo dostępnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Ponadto PKW będzie sporządzać i udostępniać w alfabecie Braille'a materiał informacyjny o uprawnieniach niepełnosprawnych wyborców.
Senat zajmie się też zmianami dotyczącymi dowodów osobistych. Na początku czerwca posłowie uchwalili, że nowe dowody osobiste mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.
Nowy dowód osobisty - wzbogacony o elektroniczny nośnik danych, tzw. chip - umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zmieni się też zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostanie na nim umieszczona warstwa elektroniczna, która ma m.in. zwiększyć poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami. Nowy dowód będzie dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie na terenie Polski oraz m.in. państw strefy Schengen.
Senator Jadwiga Rotnicka (PO) z senackiej komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej poinformowała we wtorek PAP, że komisja bez poprawek rekomendowała Senatowi nowelę ustawy o dowodach osobistych.
Senatorowie będą też debatować nad nowelą ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która reguluje przepisy dotyczące pochówków dzieci, które urodziły się martwe. Nowelizacja usuwa biurokratyczne przeszkody, z jakimi mogą zetknąć się rodzice, którzy chcą zorganizować taką ceremonię. Nie będzie im już potrzebna adnotacja urzędu o zarejestrowaniu zgonu.
Senat zajmie również stanowisko w sprawie sprawozdania KRRiT z jej działalności w 2010 roku. Senacka i sejmowa komisje kultury i środków przekazu opowiedziały się za odrzuceniem sprawozdania.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, gdyby sprawozdanie odrzuciły Sejm i Senat, kadencja KRRiT wygasłaby po dwóch tygodniach, chyba, że nie potwierdzi tego prezydent.
Do tej pory tylko raz - w 2010 r. - zdarzyło się, że KRRiT została rozwiązana w ten sposób. Natomiast w 2008 i 2009 r., gdy sprawozdania KRRiT odrzucały Sejm i Senat, na przerwanie kadencji Rady nie zgadzał się prezydent Lech Kaczyński.
Zgodnie z konstytucją, KRRiT stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Jej członkowie są powoływani przez Sejm, Senat i prezydenta.
Senat zapozna się też z informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2010 r. oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.(PAP)
pż/ mok/ jbr/