Arcybiskupstwo praskie zamieściło w czwartek na swym portalu informację, że prymas Czech, arcybiskup praski, kardynał Dominik Duka będzie legatem papieża Franciszka na uroczystościach 1050. rocznicy utworzenia pierwszego biskupstwa w Polsce.
Watykan informował już 21 kwietnia, że papież mianował kardynała Dukę swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości, które odbędą się w dniach 22-24 czerwca w Poznaniu.
Arcybiskupstwo praskie przypomniało, że diecezja w Poznaniu jest historycznie pierwszą diecezją na ziemiach polskich. Została ustanowiona w 968 r. jako biskupstwo misyjne podlegające bezpośrednio jurysdykcji papieża. Stało się to dwa lata po chrzcie księcia Mieszka I, na którego według kronikarzy miała wpływ żona Dobrawa, córka czeskiego księcia Bolesława I i bratanica św. Wacława.
Pierwszym biskupem, mianowanym przez papieża Jana XIII, został Jordan, który mógł trafić do Poznania w orszaku księżnej Dobrawy.
W roku 1038, podczas wyprawy czeskiego księcia Brzetysława, diecezja poznańska została splądrowana. Cenne kosztowności i relikwie zrabowane w Wielkopolsce trafiły do praskiej katedry świętego Wita, gdzie złożył je praski biskup Seweryn uczestniczący w najeździe. W ten sposób do katedry w Pradze trafiły skradzione w Gnieźnie relikwie św. Wojciecha – informuje strona internetowa arcybiskupstwa praskiego.
Agencja CTK przypomniała, że arcybiskup praski, kardynał Dominik Duka, który piastuje tę godność od 2010 r., skończył w kwietniu 75 lat i w związku z tym, jak wszyscy biskupi, wysłał do papieża list z rezygnacją. Nie wiadomo, kiedy papież Franciszek podejmie decyzję o zakończeniu jego misji.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ az/ kar/ je/