Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprezentował we wtorek dwa nowe, wydawane przez tę instytucję, periodyki „Studia Chopinowskie” i "Chopin Review”, które mają przedstawiać stan badań i upowszechniać wiedzę o polskim kompozytorze i jego muzyce na tle kultury światowej.
Jak mówił na wtorkowej konferencji Artur Szklener, dyrektor NIFC, czasopisma te nawiązują do tradycji pism chopinowskich "Rocznika Chopinowskiego" i "Chopin Studies" – wydawanych w drugiej połowie XX wieku.
"Siedemnaście lat po zaprzestaniu publikacji chopinologicznych czasopism przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina upłynęło na intensywnej pracy międzynarodowego środowiska naukowców zgłębiających dzieło Chopina w jego kulturowym kontekście. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od momentu swego powstania podjął się roli inspiratora i koordynatora tych badań" - mówił dyrektor Szklener.
Podkreślił, że badania te wskazują na ogromny potencjał współczesnej chopinologii, która jednak nie mogła być w odpowiedni sposób upowszechniana i przydatna np. w promowaniu polskiego dziedzictwa muzycznego w świecie, m.in. z powodu braku mediów. "Stąd decyzja o publikacji przez NIFC chopinowskich periodyków i uwolnieniu dostępu do nich" – powiedział Szklener.
Oba czasopisma – polskie „Studia Chopinowskie” i angielskie „The Chopin Review” – adresowane są do muzykologów, muzyków i melomanów pragnących pogłębić swą wiedzę na tematy związane ze spuścizną polskiego kompozytora. Zawierają artykuły, relacje z wydarzeń, dyskusje i recenzje publikacji oraz płyt i filmów. Ich treść jest synchronizowana w obu pismach, lecz nie identyczna, co wynika z dostępności poszczególnych opracowań w danym języku i tematów kolejnych numerów.
Tematem pierwszego numeru "The Chopin Review" - który został omówiony przez prof. Johna Rinka z Uniwersytetu Cambridge, są konkursy pianistyczne w ujęciu historycznym, socjologicznym i psychologicznym. Są tu m.in. rozdziały poświęcone jurorom konkursów pianistycznych czy skandalom, jakie wybuchają podczas ich trwania, np. przywołana została sprawa Ivo Pogorelicha.
Prof. Rink, który jest członkiem rady programowej NIFC i był jurorem podczas Konkursu Chopinowskiego w 2015 r., należy też do komitetu redakcyjnego obu tytułów, jak też jest autorem publikacji. Ukazanie się nowych periodyków nazwał "wspaniałą szansą dla środowiska naukowego polskiego i światowego". Zaznaczył jednak, że konieczne są stałe odwołania do poprzednich pism i ich dorobku. Jego zdaniem, wobec "gruntownych zmian, jakie zaszły w badaniach chopinologicznych od czasu tamtych publikacji, nowe tytuły są przykładem modelowych pism koordynujących badania oraz upowszechniających wiedzę o Chopinie w kontekście kultury światowej".
Prof. Rink przypomniał też, że w latach 90. XX w. wraz z pojawieniem się nowej muzykologii nastąpiło nowe traktowanie tekstu muzycznego. "Dzięki temu - mówił - mamy do czynienia z pracami naukowymi, które są dynamiczne, ale i eklektyczne. I w ten sposób traktowana twórczość Chopina, który był artystą +otwartym+, trafia do każdego z nas. Ta otwartość czyni jego twórczość tak wspaniałą" - dodał.
Natomiast polskie „Studia Chopinowskie”, które przedstawiła Kamila Stępień-Kutera z NIFC, poświęcone są dziewiętnastowiecznym źródłom muzycznym, w tym chopinowskim, procesom ich opracowywania i wydawania zarówno w postaci tradycyjnej, jak i elektronicznej.
W skład komitetu redakcyjnego obu tytułów wchodzą przedstawiciele międzynarodowego środowiska chopinologicznego: prof. Zofia Chechlińska (Instytut Sztuki PAN), prof. Maciej Gołąb (Uniwersytet Wrocławski), prof. Jeffrey Kallberg (University of Pennsylvania), prof. Wojciech Nowik (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), prof. Irena Poniatowska (Uniwersytet Warszawski), prof. John Rink (University of Cambridge), dr Kamila Stępień-Kutera (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), dr Artur Szklener (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina) oraz prof. Mieczysław Tomaszewski (Akademia Muzyczna w Krakowie).
"The Chopin Review" i "Studia Chopinowskie" publikowane są w formie papierowej dla bibliotek i archiwów oraz i dostępne są online pod adresami http://chopinreview.com oraz http://studiachopinowskie.pl (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ itm/