W drugiej części "aukcji stulecia", na której obiektami sprzedaży są dzieła zgromadzone przez amerykańskiego miliardera Davida Rockefellera i jego żonę Peggy, w środę wieczorem ustanowiony został rekord za obraz meksykańskiego malarza Diego Rivery.
"Rywali" Rivery z 1931 roku sprzedano za 9,71 mln dolarów w domu akcyjnym Christie's. Jego wartość szacowano na maksimum 7 milionów dolarów i osiągnięta na aukcji cena jest najwyższą ceną aukcyjną za dzieło latynoskiego artysty.
Droższym od "Rywali" obrazem Rivery, który jednak nie był przedmiotem licytacji, tylko został nabyty drogą prywatną przez argentyńskiego biznesmena Eduardo Costantiniego, jest "Taniec w Tehuantepec". Za "Taniec" Costantini zapłacił w 2016 roku 15,7 mln dolarów - czterokrotnie więcej, niż kiedy obraz ten sprzedawano w 1995 roku.
"Rywale" przebili aukcyjną cenę obrazu żony Rivery, Fridy Kahlo, z 1939 roku "Dwa akty w lesie", który w 2016 roku w domu Christie's poszedł za 8,5 mln dolarów.
"Czekaliśmy na to od dłuższego czasu i teraz Frida i Diego idą w końcu niemal łeb w łeb" - skomentował wynik środowej aukcji Virgilio Garza, dyrektor sztuki latynoamerykańskiej w Christie's.
Według portalu ARTnews, "Rywali" kupił anonimowy kolekcjoner licytujący przez telefon.
Rivera (1886-1957), znany głównie jako autor murali, uprawiał przez całe życie także malarstwo sztalugowe. Podobnie do Siqueirosa i Orozco, z którymi tworzył "trójcę św." meksykańskich muralistów, często przedstawiał motywy meksykańskie, indiańskie i nadawał swoim dziełom zabarwienie polityczne. Sam był też działaczem politycznym ruchu komunistycznego. Wśród meksykańskich murali wyrosło całe pokolenie, a malowidła takie stały się charakterystycznym dla Ameryki Łacińskiej gatunkiem, przenikniętym ideami politycznymi.
Na rozpoczętej we wtorek "aukcji stulecia" w Nowym Jorku padło siedem rekordów. M.in. za obraz Claude'a Moneta "Kwitnące nenufary" ze słynnej serii przedstawiającej staw w Giverny zapłacono 84,69 mln dolarów, a za "Odaliskę z magnoliami" z 1923 roku Henri Matisse'a - 80,75 mln dolarów. Rekordowe kwoty wylicytowano także za dzieła Eugene'a Delacroix, Armanda Seguin, Giorgio Morandiego, Odilona Redona i Jean-Baptiste-Camille Corota.
"Aukcją stulecia" nazywana jest sprzedaż kolekcji Davida Rockefellera, który zmarł w zeszłym roku w wieku 101 lat, i jego żony Peggy. Zbierana całe życie i odziedziczona po poprzednich pokoleniach wspaniała kolekcja, licząca 1600 dzieł, to największa na świecie kolekcja prywatna wystawiona na aukcję. Zysk z jej sprzedaży ma być przeznaczony m.in. na Uniwersytet Harvarda, regionalny park w Maine i stowarzyszenie obrony farmerów amerykańskich.
Monika Klimowska (PAP)
klm/ mc/
arch.