Obrazy namalowane na potrzeby głośnego filmu „Twój Vincent” można od soboty oglądać na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Pracowało nad nimi przez 2 lata 125 malarzy z 15 krajów.
To pierwsza w Polsce prezentacja obrazów, wykorzystanych podczas pracy nad wielokrotnie nagradzanym polsko-brytyjskim filmem pełnometrażowym o jednym z najsłynniejszych malarzy wszech czasów – Vincencie Van Goghu.
Twórcy wykonali ten film taką samą techniką, jaką van Gogh stosował, malując obrazy olejne. 65 tys. klatek, składających się na animację, namalował zespół złożony ze 125 malarzy. Zajęło im to 2 lata. Gdy produkcja dobiegała końca, studio realizatorów było wypełnione obrazami z filmu. Wielokrotnie odpowiadali oni na pytania od osób z całego świata o to, jak powstał „Twój Vincent", zdecydowali się więc stworzyć tę wystawę.
Zaprojektowali i przygotowali ją reżyserowie i scenarzyści filmu - pochodząca z Bytomia Dorota Kobiela i Hugh Welchman, kierownik animacji malarskiej Piotr Dominiak oraz kierownik produkcji Tomasz Wochniak. Do jej powstania przyczynili się także malarze i animatorzy filmu: Dominika Hofman i Krzysztof Nowicki.
W 2007 r. Dorota Kobiela - malarka i filmowiec z Polski - wpadła na pomysł stworzenia „Twojego Vincenta” jako filmu krótkometrażowego, który planowała namalować sama. Jej mąż Hugh, nagrodzony Oscarem producent filmowy z Wielkiej Brytanii, dołączył do projektu w 2010 roku i razem podjęli decyzję, że „Twój Vincent” będzie filmem pełnometrażowym, zrealizowanym i namalowanym wyłącznie farbą olejną.
Jak zapowiadają autorzy wystawy, ustanowi ona kontekst pozwalający odbiorcom, którzy nie widzieli jeszcze filmu, zintensyfikować to przeżycie. Natomiast ci, którzy są już po seansie, będą mieli okazję wejść jeszcze głębiej w świat „Twojego Vincenta” i cieszyć się obrazami, które ożywały w kinie. Wystawę można oglądać w Muzeum Górnośląskim do końca czerwca. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/ agz/