Premier Mateusz Morawiecki złożył w sobotę kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Kielcach; uczcił w ten sposób 83. rocznicę śmierci współtwórcy niepodległości Polski.
Premier udał się na Plac Wolności po zakończeniu spotkania z mieszkańcami w Kieleckim Centrum Kultury.
Józef Piłsudski, współtwórca niepodległej Polski, zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze w Warszawie. 12 maja przypada również rocznica zamachu majowego – tego dnia 1926 r., marszałek na czele wiernych mu oddziałów podjął marsz na Warszawę.
Kielecki pomnik marszałka odsłonięto w sierpniu 2014 r. – w setną rocznicę wkroczenia do miasta "kadrówki", która dała początek Legionom Polskim. Autorem projektu pomnika jest rzeźbiarz Paweł Pietrusiński. Monument stanął na schodach Placu Wolności. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 r. mieszkańcy miasta gromadzili się na placu, by oddać hołd marszałkowi – na schodach stała wówczas symboliczna trumna.
Rzeźba przedstawia Piłsudskiego na koniu, w mundurze strzeleckim i z maciejówką na głowie. Statua wykonana jest z brązu, a cokół pomnika – z czerwonego granitu wołyńskiego. U stóp cokołu złożono urnę z ziemią z miejsc ważnych dla dziejów Polski, m.in.: z miejsc walk podczas powstania kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego, z miejsc związanych z życiem i działalnością Piłsudskiego (m.in. z Zułowa na Litwie, gdzie się urodził w 1867 r.), z Westerplatte, Katynia, Charkowa, Miednoje, Monte Cassino, kwater powstańców warszawskich i z miejsca katastrofy smoleńskiej.
Monument powstał z inicjatywy powołanego w 2008 r. Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
To właśnie do Kielc w sierpniu 1914 r. dotarli żołnierze z podległych późniejszemu marszałkowi: Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, którzy wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego. Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej". "Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.
W Kielcach, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (obecnie oddział Muzeum Narodowego), który był kwaterą sztabu Piłsudskiego w 1914 r., znajduje się dziś "Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego", z ekspozycją pamiątek związanych z legionową przeszłością Kielc.
W 1921 r. Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem miasta. Marszałek wielokrotnie mówił o Kielcach z uznaniem i sentymentem. W 1926 r. na 5. Zjedzie Legionistów podkreślał: "Kielce są wyjątkowe drogie myślom i wspomnieniom wielkiej części legionistów, bo tu był pierwszy pocałunek wojny, bo tu był pierwszy krok do awantur naszych girlandy". (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ mrr/