Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dziecięcej „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim (Podkaprapckie) rozpoczął nabór uczestników do tegorocznej edycji. Zaproszone są dziecięce i młodzieżowe grupy śpiewacze, obrzędowe, instrumentaliści, zespoły taneczne i soliści z całego kraju.
Będzie to 25. edycja imprezy, której organizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury (MGOK) w Baranowie Sandomierskim. W tym roku impreza odbędzie się 17 czerwca na terenie baranowskiego zamku. Wykonawcy i grupy (do 18 roku życia), które chcą wziąć udział w festiwalu, mogą się zgłaszać do końca maja.
Jak poinformowała PAP dyr. MGOK Renata Domka jest to jedyny taki festiwal w Polsce południowo-wschodniej i jeden z nielicznych w kraju. Od ponad ćwierć wieku do Baranowa Sandomierskiego przybywają mali śpiewacy, instrumentaliści, tancerze z całej Polski – około 300 osób, które prezentują tradycyjne melodie, tańce, obrzędy, pieśni, zabawy i zwyczaje dziecięce ze swojego regionu.
„Jest to najbardziej kolorowy, radosny i rozmuzykowany festiwal dziecięcy w kraju. Uczestnicy festiwalu udowadniają, że jest to niezwykle cenne dziedzictwo kulturalne, które należy pielęgnować, zaciekawiać nim innych i zachęcać do poznawania go. A oprócz tego jest to po prostu świetna zabawa, integracja i ciekawe doświadczenie, zarówno dla uczestników, jak i widzów, którzy co roku zachwycają się barwnymi strojami, wspaniałymi melodiami i kunsztem artystycznym występujących” – podkreśliła Domka.
Celem festiwalu jest zachowanie i popularyzowanie zanikających form i gatunków folkloru związanego z tematyką dziecięcą, odkrywanie jego bogactwa, a także rozwijanie tożsamości narodowej związanej z regionalizmem.
W festiwalu, który ma formę konkursu, mogą brać udział dziecięce i młodzieżowe grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, zespoły taneczne działające w różnych ośrodkach na terenie całego kraju. Właśnie w tych kategoriach będą oceniani przez jury składające się z etnografów.
Podczas konkursów można usłyszeć pieśni sieroce, obyczajowe, pasterskie, kołysanki. Prezentowane są gry i zabawy dziecięce, obrzędy doroczne i zwyczaje dotyczące dzieci.
Najlepsi artyści w każdej kategorii otrzymają nagrodę finansową oraz statuetkę „Ptoka-klepoka”, specjalnie wykonanego ręcznie na tę okazję. Co roku statuetki te przybierają inne barwy, które do festiwalu pozostają tajemnicą.
Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie MGOK w Baranowie Sandomierskim www.kulturalia.pl.
W tym roku odbędzie się już 25. edycja tego konkursu. Renata Domka zapewniła, że z okazji jubileuszu będzie miała wyjątkowo uroczystą oprawę.
Oprócz przesłuchań konkursowych odbędą się też warsztaty, pokazy i występy. Ponadto będzie też działać otwarta scena plenerowa, na której muzykować będą wszyscy chętni. Organizatorzy przewidują także liczne niespodzianki, zarówno dla uczestników, jak i widzów.
Festiwalu został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/