Za 2 lata, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Centrum Myśli Jana Pawła II udostępni wyszukiwarkę internetową - Wortal JP2 - w której znajdą się materiały związane z papieżem Janem Pawłem II znajdujące się dotąd w archiwach państwowych, kościelnych i prywatnych.
Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senik, celem uruchomienia Wortalu jest zebranie materiałów źródłowych i komentarzy do pontyfikatu w jednym miejscu w internecie.
"Przygotowując się do pracy na Wortalem, kiedy przygotowaliśmy taki materiał infobrokerski, okazało się, jak jest naprawdę ze źródłami dotyczącymi Jana Pawła II. Okazało się, że tych źródeł jest tak naprawdę niewiele. To znaczy, że jak już coś trafi do internetu, to jest opracowywane, odmieniane przez przypadki, ale wciąż bardzo brakuje źródeł. Bardzo się cieszę, że te źródła, które będą mogły orzeźwić, wnieść nowe spojrzenie na Jana Pawła II, zostaną szybko udostępnione, upublicznione" - zaznaczył.
Kierownik Działu Zasobów Cyfrowych CMJP2 Anna Olesiak poinformowała, że Wortal będzie intuicyjną wyszukiwarką udostępniającą nagrania audio i wideo, zdjęcia i dokumenty - zarówno źródła, jak i komentarz do pontyfikatu.
Anna Olesiak: Wortal w naszym zamyśle jest pełnym katalogiem wszystkich materiałów związanych z Janem Pawłem II, które dokumentują jego życie i nauczanie. Jest bardzo wiele organizacji kościelnych, państwowych, osób prywatnych, organizacji, które się zajmują opracowaniem spuścizny po Janie Pawle II, które w czasie swojej działalności wyprodukowały lub zgromadziły materiały, o których mówimy, ale one są bardzo rozproszone i nasze doświadczenie pokazuje, że dostęp do nich jest bardzo ograniczony.
"Wortal w naszym zamyśle jest pełnym katalogiem wszystkich materiałów związanych z Janem Pawłem II, które dokumentują jego życie i nauczanie. Jest bardzo wiele organizacji kościelnych, państwowych, osób prywatnych, organizacji, które się zajmują opracowaniem spuścizny po Janie Pawle II, które w czasie swojej działalności wyprodukowały lub zgromadziły materiały, o których mówimy, ale one są bardzo rozproszone i nasze doświadczenie pokazuje, że dostęp do nich jest bardzo ograniczony" - oceniła.
Jej zdaniem, problemem jest także fakt, że wiele z nich wciąż jest obwarowanych prawami autorskimi lub ukrytych w prywatnych archiwach. "Najważniejsze jest, by te materiały były udostępniane na wolnych licencjach" - wyjaśniła.
W zasobach Wortalu - jak wyjaśniła Olesiak - znajdą się m.in. materiały będące własnością dawnego archiwum kard. Stefena Wyszyńskiego, Archidiecezji Warszawskiej oraz diecezji, które Jan Paweł II odwiedził jako pielgrzym, a także 100 godzin wywiadów ze świadkami historii nagranych przez Instytut Tertio Millennio. W gronie partnerów projektu znaleźli się też m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Polskie Radio, Filmoteka Narodowa, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Zgromadzenie Księży Sercanów, a także osoby prywatne, które postanowiły udostępnić swoje zasoby.
Według Olesiak, dotąd udało się zdigitalizować 2 tys. minut audycji radiowych, 700 godzin materiałów wideo, 224 kasety betacam z zapisem wydarzeń z pontyfikatu, 22 taśmy 16 mm z zapisem obchodów milenijnych w Częstochowie i Krakowie oraz 5 godzin wypowiedzi kard. Wojtyły podczas zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski z lat 60-tych.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podkreślił, że Jan Paweł II jest znany jako ważna postać w historii, jednak jego nauczanie wciąż nie przebiło się do świadomości wielu Polaków. "IPN w swych archiwach ma szczególne i wyjątkowe materiały. Są to materiały instytucji, która miała spowodować, żeby jeszcze jako kapłan Karol Wojtyła nie wytrwał w swym kapłaństwie, później, żeby nie był biskupem, kardynałem, a później papieżem. Później, gdy już został papieżem, żeby te słowa, które wypowiedział do nas, to, co Polacy przeżyli, nie zostało zapamiętane. Ale siła tych słów, siła tego ducha, to ich przerosło" - wyjaśnił Szarek.
Jego zdaniem, celem włączenia się IPN do projektu jest to, by słowa Jana Pawła II, którymi "dodawał ducha Polakom w dramatycznych czasach", zostały zapamiętane. "To trzeba wyraźnie powiedzieć: nie byłoby naszej wolności, nie byłoby +Solidarności+ bez pontyfikatu Jana Pawła II" - ocenił Szarek.
Start portalu zaplanowany jest na 18 maja 2020 r.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ krap/