Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w czwartek we Lwowie działalność Przystanku Historia, przedsięwzięcia edukacyjnego, którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej Polski oraz edukacja historyczna.
Pierwszy Przystanek we Lwowie odbył się w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w tym mieście pod patronatem konsula Rafała Wolskiego, a jego otwarcia dokonał prezes IPN Jarosław Szarek.
„Przystanek Historia to miejsce, gdzie na co dzień można spotkać się z historią, dotknąć jej i poczuć. Są one przeznaczone dla wszystkich; są zajęcia i warsztaty zarówno dla starszych, jak i młodszych. Chcemy, by Przystanek był obecny także we Lwowie” – powiedział PAP naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie Jakub Izdebski.
Na początku czerwca IPN zamierza zainaugurować to przedsięwzięcie także w Borysławiu i Stryju – poinformował w rozmowie telefonicznej.
W ramach inauguracji Przystanku Historia we Lwowie prezes Szarek wygłosił wykład poświęcony 100-leciu odzyskania niepodległości i działaniom IPN z okazji tego jubileuszu. Dyrektor IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko opowiedział natomiast o działaniach edukacyjnych swojej instytucji.
Lwów jest kolejnym miejscem, w którym zainaugurowano Przystanek Historia po otwartych niedawno Przystankach w Mińsku, Grodnie i Chicago. Inicjatywa ta gromadzi miłośników historii, którzy dyskutują o prezentowanych filmach i książkach, oglądają wystawy, słuchają wykładów i spotykają się ze świadkami historii.
Przed inauguracją Przystanku prezes IPN wraz z delegacją odwiedził Cmentarz Orląt we Lwowie. W drodze powrotnej przedstawiciele Instytutu złożą wizytę w Zadwórzu oraz na cmentarzach w Horpinie, Malechowie, Zboiskach, Hołosku i Mościskach.
Przystanki Historia działają w wielu miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach i Krakowie, a także za granicą. Pierwszy zagraniczny Przystanek uruchomiono we wrześniu 2015 r. w Wilnie. Kolejne - w Łucku na Ukrainie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago oraz w Gnojniku na Zaolziu w Czechach.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ndz/ mc/