Za ok. 150 mln zł na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu powstanie nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Do końca tego roku ma zostać rozstrzygnięty konkurs na projekt obiektu, natomiast otwarcie nowej siedziby planowane jest najprawdopodobniej w 2023 roku.
We wtorek na konferencji prasowej władze Poznania oraz dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki poinformowali, że wybrana została już ostatecznie lokalizacja nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Nowy obiekt ma stanąć na wzgórzu św. Wojciecha, na miejskiej działce o pow. ponad 1 ha położonej pomiędzy Przedszkolem nr 29 a terenem Starej Rzeźni, nieopodal pomnika Armii Poznań. Władze miasta podkreśliły, że na wybór lokalizacji miały wpływ m.in. aspekty historyczne – teren ten znajduje się wewnątrz XIX-wiecznego pierścienia fortyfikacyjnego, ponadto działka znajduje się w odległości ok. 1 km od Starego Rynku, na szlaku do Parku Cytadela.
Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł. Władze miasta liczą, że konkurs na projekt budynku uda się rozstrzygnąć do końca tego roku. Budowa obiektu ma potrwać natomiast do 2023 roku.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił we wtorek na konferencji prasowej, że „obecne Muzeum Powstania Wielkopolskiego - mimo swojej nowej, ciekawej ekspozycji - nie jest miejscem, w którym w wyczerpujący sposób można zaprezentować ten największy zwycięski zryw w historii Polski”.
„Powstanie wielkopolskie zasługuje na znacznie więcej. Chcemy opowiadać o nim w nowoczesny sposób, a zwiedzających przyjmować w komfortowych warunkach na miarę XXI wieku. Szacowana kwota inwestycji może wydawać się duża, ale mamy już wstępne deklaracje ze strony rządu, że tego typu inwestycje będą wspierane. Musimy pielęgnować naszą tożsamość i pamiętać o tych, którzy poświęcili swoje życie po to, byśmy mogli żyć teraz w wolnym kraju” – zaznaczył Jaśkowiak.
Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, któremu podlega Muzeum Powstania Wielkopolskiego wskazał, że powierzchnia nowego obiektu ma wynieść 10 tys. m kw., z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na wystawę stałą. W pozostałej części budynku znajdą się m.in. magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, a także sale do działań edukacyjnych i sala konferencyjna.
„Wystawa stała będzie przedstawiać historię powstania wielkopolskiego 1918-1919, jego przyczyny i uwarunkowania a następnie skutki i formy pamięci. Ma koncentrować się na wyjaśnieniu fenomenu zwycięskiego powstania przez pokazanie doświadczenia Polaków w Wielkopolsce pod zaborem pruskim, w szczególności ich samoorganizacji, która zaowocowała wyjątkowym w dziejach Polski zwycięskim powstaniem” – tłumaczył Łęcki.
Ekspozycja muzeum nie będzie koncentrować się jedynie na kwestiach militarnych. Łęcki tłumaczył we wtorek, że wystawa opowiadać będzie także o „postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników”.
„Wierzę, że nowe muzeum wywoła dumę ze zwycięskiego polskiego powstania, wywoła też pozytywne emocje, wzbudzi zainteresowanie, a nawet zachwyt polskim sukcesem. Odwiedzający poczują potrzebę powracania w to miejsce i polecania go innym” – dodał.
Dyrekcja Muzeum Powstania Wielkopolskiego szacuje, że frekwencja w nowej placówce może sięgnąć nawet 100 tys. odwiedzających rocznie.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany między Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ itm/