O wywieszenie już teraz biało-czerwonych flag na 100-lecie niepodległości Polski zaapelował we wtorek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, który w Wyszynie pod Płockiem uczestniczył w uroczystościach w ramach programu „Mazowieckie – historia Niepodległości”.
Program ten jest projektem wojewody mazowieckiego, który został zainaugurowany w kwietniu dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach przedsięwzięcia w całym regionie organizowane są m.in. konkursy, wystawy i spotkania poświęcone historycznemu jubileuszowi.
W trakcie kolejnych odsłon kampanii „Mazowieckie – historia Niepodległości” wojewoda i wicewojewodowie odwiedzają szkoły. Tak było też we wtorek w Wyszynie pod Płockiem, gdzie uroczystości odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym - Szkoły Podstawowej i Samorządowego Przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego.
„Sto lat w historii kraju to niedużo, w życiu człowieka to już sporo. Dlatego, jeżeli potrafimy być razem, to tą wartością możemy tylko i wyłącznie zarażać innych i przekazywać ją następnym pokoleniom, że to, co jest wspólne to naród, państwo razem budowane dla naszych młodszych pokoleń” – mówił wojewoda mazowiecki.
„Każdy obywatel powinien, o to bardzo proszę, wywiesić polską flagę, która powinna być widoczna przynajmniej do 11 listopada” – zaapelował Sipiera. Przypomniał, że wywieszenie biało-czerwonej flagi na urzędach państwowych jest obowiązkiem. „Ja mogę tylko prosić obywateli, mieszkańców, żeby do tego się przyłączyli” – dodał wojewoda mazowiecki.
Podczas uroczystości w Wyszynie uczniowie tamtejszej szkoły zaprezentowali plenerową inscenizację „Historia, którą trzeba zapamiętać”, nawiązującą do wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości 100 lat temu.
Goście wydarzenia, wśród których byli m.in. mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska, a także samorządowcy oraz parlamentarzyści PiS, w tym posłanka Anna Cicholska i senator Marek Martynowski, otrzymali „Śpiewnik – Pieśni żołnierskie i legionowe” wydany przez Polską Fundację Narodową przy współpracy IPN oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a zawierający m.in. fotografie marszałka Józefa Piłsudskiego. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ hgt/