Otwarciem dwóch wystaw oraz projekcją filmu dokumentalnego uczcił w niedzielę Instytut Polski w Budapeszcie 100-lecie niepodległości Polski oraz 100 lat polsko-węgierskiej rywalizacji sportowej. Wieczór zakończy wspólne oglądanie meczu Polska-Kolumbia.
Pierwsza z wystaw, „Rywale na boisku, przyjaciele na co dzień”, składa się z 22 plansz i powstała z inicjatywy Instytutu Polskiego na Węgrzech, a inspiracją dla niej była wystawa o tym samym tytule, pokazana dwa lata wcześniej w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
„Wydobyliśmy z tysiącletniej przyjaźni polsko-węgierskiej wątek, o którym zwykle trochę mniej się mówi, a historia jest bardzo ciekawa - to nie tylko rywalizacja, ale też pomaganie sobie i uczenie się od siebie” – zaznaczył w rozmowie z PAP wicedyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosław Bajaczyk.
Na wystawie pokazywane są takie postacie jak Imre Pozsonyi, trener reprezentacji Polski w piłce nożnej po I wojnie św., który poprowadził drużynę do pierwszego meczu międzypaństwowego: z Węgrami (przegranego 0:1), trener piłkarski Janos Steiner czy trzykrotny mistrz olimpijski w boksie Laszlo Papp, który został pokonany przez legendarnego boksera Zbigniewa Pietrzykowskiego.
Druga wystawa „Gwiazdy sportu Niepodległej” prezentuje sylwetki 10 bardzo znanych polskich sportowców z okresu międzywojennego. Są wśród nich złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 km Janusz Kusociński, skoczek narciarski Stanisław Marusarz, który uczył jazdy na nartach także Węgrów, czy pierwsza polska złota olimpijka (zdobyła złoty medal na igrzyskach w Amsterdamie w 1928 r. w rzucie dyskiem) Halina Konopacka. Wystawa została wykonana na zamówienie polskiego MSZ przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. „Obie te wystawy będą też dostępne on-line” – zaznaczył Bajaczyk.
W Instytucie Polskim zaprezentowano też około 20 eksponatów wypożyczonych z Muzeum Olimpijskiego i Sportu w Budapeszcie: m.in. dyplomy i puchary, ale także buty legendarnego węgierskiego piłkarza Ferenca Puskasa.
Po wernisażu, na którym obecny był też ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, pokazano film dokumentalny powstały z inicjatywy węgierskiego historyka i miłośnika futbolu Miklosa Mitrovitsa „Niemy oddźwięk”. Pokazuje on historię meczu wyjazdowego drużyny Budapest Honved z Ruchem Chorzów 18 czerwca 1958 r. Do tego towarzyskiego meczu doszło dwa dni po straceniu przez komunistów premiera z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r., Imre Nagya. Kibice, sportowcy, sędziowie – zarówno polscy, jak i węgierscy – uczcili go wówczas przed meczem minutą ciszy.
Niedzielny wieczór w Instytucie zakończy wspólne oglądanie meczu mundialowego Polska-Kolumbia, na które zaproszono także dyplomatów z Kolumbii.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kar/ par/