Rosja odmówiła wydania wiz uczestnikom tegorocznej ekspedycji "Misja Syberia", której celem jest podróż do miejsc zsyłki Litwinów na Syberii. Według rosyjskiego MSZ młodym Litwinom nie przyznano wiz ze względu na brak dwustronnych umów ws. opieki nad grobami. 17 lipca po raz 13. miała wyruszyć 24-osobowa grupa w celu porządkowania miejsc pochówku litewskich więźniów i zesłańców na Syberii.
„Nie tracimy jeszcze nadziei na możliwość wyjazdu na Syberię, ale przygotowujemy też alternatywny wariant, wyprawę do miejsc zsyłek Litwinów znajdujących się poza granicami obecnej Federacji Rosyjskiej” - poinformowała w poniedziałek PAP szefowa projektu „Misja Syberia” Raminta Keżelyte.
Keżelyte nie skonkretyzowała, jakie to mają być miejsca alternatywne. Powiedziała, że „o tym poinformujemy w ciągu najbliższych dni”.
Rzecznik MSZ Rosji Maria Zacharowa poinformowała w piątek, że uczestnikom ekspedycji „Misja Syberia” nie zostaną wydane wizy wjazdowe, ponieważ nie ma dwustronnej umowy w sprawie opieki nad grobami cywilnymi i wojskowymi.
MSZ Litwy, wyrażając ubolewanie z powodu takiej decyzji, oświadczyło, że jest to „próba (...) zmuszenia do podpisania umowy międzyrządowej sprzecznej z interesem narodowym Litwy”.
Projekt „Misja Syberia” jest dwutygodniową ekspedycją młodych ludzi z Litwy do odległych miejscowości na Syberii, gdzie mieszkali zesłani Litwini. Uczestnicy ekspedycji idą szlakami zesłańców, porządkują ich groby, spotykają się z ich potomkami mieszkającymi na Syberii.
W tym roku projekt „Misja Syberia” został zaprezentowany w Warszawie z propozycją zorganizowania w przyszłym roku wspólnej, litewsko-polskiej wyprawy.
Podczas 12 lat realizowania projektu zorganizowano 16 ekspedycji, uporządkowano 150 grobów, odbyły się spotkania z ponad 60 Litwinami bądź ich potomkami mieszkającymi dotychczas na Syberii.
W latach 1940-53 z Litwy wywieziono na zesłanie około 130 tys. osób.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ron/ kar/