Kamienica na rogu stołecznych ulic Brzozowej i Celnej zostanie wpisana do rejestru zabytków - zdecydował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki. Powodem są zachowane wartości historyczne, artystyczne i naukowe.
Wniosek o wpis do rejestru zabytków złożyła spółdzielnia mieszkaniowa, do której należy kamienica - poinformowała PAP rzeczniczka MWKZ Agnieszka Żukowska. Podkreśliła, że "w związku z tym wnioskiem konserwator przeprowadził postępowanie, które potwierdziło zachowane przez budynek wartości historyczne, artystyczne i naukowe".
Żukowska zaznaczyła, że podejmując decyzję o wpisie do rejestru zabytków, konserwator szczególnie docenił "zachowane walory architektoniczne kamienicy". Są to m.in. tradycyjne motywy zdobnicze (gzymsy, szkarpa, podcień w narożu) nawiązujące do architektury staromiejskiej, elementy wyposażenia (kute kraty, żeliwne lampy na elewacji, tradycyjne formy stolarki okiennej i drzwiowej) oraz rozwiązania kolorystyczne elewacji zewnętrznych.
Budynek na rogu ul. Brzozowej i Celnej został odbudowany w 1959 roku w miejscu oficyn zniszczonych podczas II wojny światowej. Przy projektowaniu odbudowy uwzględniono wytyczne zawarte w oficjalnym dokumencie pt. "Zasady odbudowy Starego Miasta w Warszawie". "Zgodnie z tym dokumentem klatki schodowe otrzymały skromne wykończenie, a także zminimalizowano mieszkania, tzn. wprowadzono niewielkie przestrzenie mieszkalne z ciemnymi kuchniami i łazienkami" - wyjaśniła rzeczniczka MWKZ. "Postawiono też na modernizację, wprowadzając centralne ogrzewanie" - dodała.
Kamienica, jak podaje MWKZ, stanowi integralną część Starego Miasta, które od 1980 roku jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO "jako przykład niemal całkowitej rekonstrukcji historycznego centrum miasta, ukształtowanego na przestrzeni od XIII do XX wieku".
"Stare Miasto przedstawiane jest jako cenny przykład realizacji myśli konserwatorskiej, a także symbol przemian architektury mieszkaniowej stolicy oraz dzieło odbudowy historycznego założenia, zrealizowanego z uwzględnieniem współczesnych potrzeb mieszkaniowych" - zauważyła Agnieszka Żukowska.
Decyzja o wpisie kamienicy do rejestru zabytków nie jest jeszcze prawomocna. Mogą się od niej odwołać strony, czyli mieszkańcy lub konserwator miejski, mają na to dwa tygodnie. Jak jednak podkreśliła rzeczniczka, "jeśli wpis odbywa się na wniosek strony, to rzadko zdarzają się odwołania".(PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ wus/