Pierwsze pochówki szczątków ekshumowanych więźniów z lat 1945-1956 r. rozpoczną się w piątek na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, na Kwaterze Wojennej Ofiar Terroru Komunistycznego.
Działania podjęte kilkanaście dni temu na cmentarzu polegają na ekshumowaniu szczątków więźniów straconych i zmarłych we wrocławskich więzieniach w latach 1945–1956 i pochowanych w anonimowych grobach Cmentarza Osobowickiego. Kolejnym etapem prac jest zebranie materiału i informacji pozwalających na identyfikację zmarłych oraz ponowny pochówek w prawidłowo oznaczonych grobach.
Cmentarz Osobowicki jest jedynym w Polsce, gdzie zachowały się prawie w niezmienionym kształcie kwatery więźniów – ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945–1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób, ale do ujawnienia faktu istnienia na cmentarzu kwater więźniów okresu stalinowskiego doszło dopiero w 1987 r. W kwaterach tych pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.
Prace potrwają co najmniej do marca i są największymi tego typu prowadzonymi w Polsce. (PAP)
umw/ ls/