2011-06-18 (PAP) - Prawie 180 kapłanów, siostry zakonne i osoby świeckie uczestniczyły w sobotę w Sandomierzu w uroczystej mszy świętej, odprawionej w Bazylice Katedralnej z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich biskupa pomocniczego diecezji, ks. Edwarda Frankowskiego. W celebrze biskupowi Frankowskiemu towarzyszyli m.in. czterej księża jubilaci oraz administrator archidiecezji lubelskiej, bp Mieczysław Cisło i ordynariusz diecezji sandomierskiej, bp Krzysztof Nitkiewicz.
W homilii, wykładowca sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Kazimierz Skawiński przypomniał najważniejsze wydarzenia z posługi kapłańskiej bpa Frankowskiego. Podkreślił, że duchowny w swoich działaniach pamiętał o ludziach "potrzebujących, prześladowanych, szykanowanych, zepchniętych na margines życia".
Urodzony 15 sierpnia 1937 r. w Kępie Rzeczyckiej na Podkarpaciu, biskup Edward Frankowski, sufragan sandomierski, jest doktorem teologii, członkiem komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Wykłada socjologię religii i katolicką naukę społeczną w Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Sandomierzu oraz na wydziale zamiejscowym nauk o społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Posiada tytuł "Pater Urbis" - Ojciec Miasta Stalowa Wola, a także honorowe obywatelstwo Radomyśla i Tarnobrzega. W 2006 r. został odznaczony krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Bp Frankowski święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1961 r. w Przemyślu. Został wyświęcony na biskupa 5 marca 1989 r. przez metropolitę przemyskiego abp. Ignacego Tokarczuka w Stalowej Woli. Został biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej, zaś po reorganizacji struktur kościelnych w marcu 1992 r., biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej.
Przed przyjęciem sacry biskupiej ks. Frankowski był w Stalowej Woli "nielegalnym proboszczem", którego władze PRL za wszelką cenę chciały usunąć z miasta. Bronił praw robotników Huty Stalowa Wola, m. in. podczas strajku w 1988 r. Jako duszpasterz ludzi pracy organizował pomoc i obronę działaczy opozycji, represjonowanych przez władze komunistyczne, także w stanie wojennym.
Bp Frankowski to jeden z bohaterów wydawanego z inicjatywy IPN cyklu "Niezłomni". W 2009 r. podczas prezentacji II tomu z serii "W obronie Ojczyzny i Kościoła" wspominał, że władze komunistyczne starały się utrudniać wszystkie jego działania. "Dlatego budowałem nielegalnie dom katechetyczny, plebanię i siedzibę filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego" - powiedział były kapelan stalowowolskiej "Solidarności".
W jednej z analiz sporządzonych przez SB o ks. Frankowskim w 1971 r. napisano: "wymieniony systematycznie łamie przepisy prawne, organizuje nielegalnie pracę duszpasterską na zasadzie parafii, rozbudowuje nielegalnie obiekt sakralny, utworzył nielegalny punkt katechetyczny oraz zajmuje postawę negatywną do zarządzeń i zaleceń władz". (PAP)
ban/ drag/