299 lat temu w okolice Poznania przybyli osadnicy z leżącego w południowej Frankonii Bambergu. W sobotę, na pamiątkę tego wydarzenia, odbył się festyn, którego jednym z głównym punktów było przyozdobienie figury Bamberki girlandą z kwiatów.
Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii (Bawaria w Niemczech), przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy.
Przybysze dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami. Obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część poznańskiego społeczeństwa.
„Cieszę się, że mimo upałów jest tu nas tak wielu. Miniony rok był dla nas czasem wytężonej pracy, a za rok czeka nas ważny jubileusz, do którego już teraz się przygotowujemy: 300-lecie pobytu Bambrów w Poznaniu. Cieszę się, że zainteresowanie naszą historią wśród młodego pokolenia jest coraz większe, że coraz więcej osób chce poznać dawne tradycje” – podkreślił w sobotę prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński.
Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski wskazał, że historia Bambrów, którzy przyjechali do Poznania i bez problemów tu się zaaklimatyzowali „to wspaniały przykład gościnności poznaniaków”.
„To także dowód na to, jak wiele dała Poznaniowi wielokulturowość. Wiem, że Towarzystwo Bambrów Poznańskich stara się o wpisanie swojej tradycji na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Mam nadzieję, ze to się uda. Życzę Towarzystwu wszelkiej pomyślności i dziękuję za wielki wkład w podtrzymywaniu tradycji Bambrów” – powiedział.
W trakcie uroczystości odczytano fragment kontraktu zawartego w 1719 roku między przybyłymi na zaproszenie miasta rolnikami z Bambergu a rajcami Poznania. Zaprezentowano także nowy, przyszłoroczny Kalendarz Bamberski. Uczestnicy festynu będą mieli też okazję do rozmów z potomkami Bambrów i zrobienia sobie wspólnej fotografii z Bamberkami ubranymi w tradycyjne stroje.
Jednym z głównych elementów uroczystości było przybranie mieszczącej się na poznańskim Starym Rynku figurki Bamberki, która udekorowana została girlandą uplecioną z liści i kwiatów.
„Z historii Bambrów płynie bardzo ważna dla nas nauka. Niemal 300 lat temu przyjechała do nas grupa osadników z Bambergu. Byli obcy, inni, mieli własne zwyczaje i tradycje. Mimo to zostali bardzo życzliwie przyjęci, znaleźli tu gościnę. Zachowali swoją tożsamość, a równocześnie wnieśli niewątpliwy wkład w rozwój całego miasta” – przypomniał przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mmu/