Na poligonie w Drawsku Pomorskim z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka rozpoczęły się w poniedziałek po południu obchody Święta Wojsk Lądowych. W programie obchodów jest m.in. dynamiczny pokaz sprawności bojowej oddziałów, wystawa używanego przez nie sprzętu oraz defilada i żołnierski festyn.
Wojska Lądowe stanowią trzon Sił Zbrojnych RP. Służy w nich dwie trzecie wszystkich żołnierzy, których – jak podaje na swojej stronie internetowej MON – w styczniu br. było 99778.
Wojska Lądowe są zorganizowane w 2. Korpus Zmechanizowany, cztery dywizje (trzy zmechanizowane i jedna pancerna) i 15 brygad (sześć zmechanizowanych, cztery pancerne, dwie saperów, brygada desantowo-szturmowa, brygada strzelców podhalańskich i brygada kawalerii powietrznej). W trakcie formowania jest Brygada Lotnictwa.
Dowództwu Wojsk Lądowych podporządkowana jest również brygada wsparcia dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, dwa pułki śmigłowców bojowych, cztery centra szkolenia, szkoła podoficerska, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz siedem ośrodków poligonowych.
W zaprezentowanym w kwietniu br. przez MON „Strategicznym przeglądzie obronnym 2010 – 2011” pod koniec 2011 r. Wojska Lądowe powinny składać się z Dowództwa WL, polskiej części Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, dowództwa korpusu zmechanizowanego, trzech dywizji, czternastu brygad (10 wschodzących w skład dywizji i czterech samodzielnych), dowództwa brygady wielonarodowej oraz jednostek dowodzenia, wsparcia, zabezpieczenia i szkolenia.
MON podaje na swej stronie internetowej, że Wojska Lądowe mają na wyposażeniu 711 czołgów (T-72, PT-91, Leopard 2A4), 1296 opancerzonych wozów bojowymi (Bojowe Wozy Piechoty, Bojowe Wozy Rozpoznawcze i Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak), 769 dział, wyrzutni rakietowymch i moździerzy oraz 131 śmigłowców.
Dowódcą wojsk lądowych jest gen. broni Zbigniew Głowienka.
Święto Wojsk Lądowych jest obchodzone w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. 12 września 1683 r. dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego polska i niemiecka jazda w sile ok. 20 tys. żołnierzy śmiałą szarżą zniszczyła obóz wojsk tureckich i odblokowała obleganą przez nie od połowy lipca 1683 stolicę Austrii.
Turcy stracili w bitwie ok. 15 tys. żołnierzy, sprzymierzeni, czyli tzw. Liga Święta 3,5 tys. ludzi. Dowodzący armią turecką wezyr Kara Mustafa uciekł z pola bitwy.
Tradycja Święta Wojsk Lądowych sięga okresu II Rzeczypospolitej, w której obchodziły je samodzielnie poszczególne jednostki. Po II wojnie światowej w 1948 r. ustanowiono centralne obchody, które miały się odbywać w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Uroczystości wówczas jednak nie przeprowadzono ani razu. W 1949 r. wyznaczony na święto dzień był niedzielą, a w 1950 r. rozformowano Dowództwo Wojsk Lądowych. Do idei obchodów Święta Wojsk Lądowych powrócono dopiero w połowie lat 90. XX wieku.(PAP)
sibi/ pz/ jbr/