W środę po południu premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą na Łotwę, gdzie odwiedzi stacjonujący tam polski kontyngent wojskowy; podczas wizyty zaplanowano też spotkanie bilateralne z szefem łotewskiego rządu.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Warszawie premier Mateusz Morawiecki uda się na Łotwę, gdzie odwiedzi stacjonujący tam polski kontyngent wojskowy.
"Podczas oficjalnej części wizyty premier Morawiecki wraz z żołnierzami weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami święta Wojska Polskiego” - powiedział PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Minister dodał, że podczas części nieoficjalnej wizyty szef polskiego rządu będzie rozmawiał z żołnierzami i oficerami biorącymi udział w misji na Łotwie, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
W rozmowie z PAP Dworczyk podkreślił, że dodatkowym wymiarem środowej wizyty na Łotwie jest "podkreślenie bardzo długiej i dobrej polsko-łotewskiej współpracy wojskowej".
"Ta współpraca datuje się od 1920 r., kiedy wojsko polskie współdziałając z oddziałami łotewskimi w ramach operacji łatgalskiej wyzwoliło Dyneburg i Łatgalię z rąk bolszewików. Od tamtego czasu, zarówno w 20-leciu międzywojennym jak i współcześnie polsko-łotewska współpraca wojskowa układa się wzorowo” - mówił szef KPRM.
Dworczyk poinformował ponadto, że w czasie środowego wyjazdu premiera Morawieckiego odbędzie też spotkanie bilateralne z premierem Łotwy Marisem Kuczinskisem. "Premierzy omówią najistotniejsze tematy dotyczące zarówno polityki bieżącej, jak również bezpieczeństwa i sytuacji geopolitycznej w regionie” - powiedział Dworczyk.
Minister dodał, że premierzy podczas spotkania będą rozmawiać też o współpracy krajów bałtyckich, która jest "jednym z priorytetów polityki zagranicznej Prawa i Sprawiedliwości". (PAP)
autor: Rafał Białkowski
rbk/ hgt/