Platforma „Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne” została uruchomiona na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Zawiera ona spis znajdujących się w regionie cmentarzy i miejsc pochówku osób poległych na wojnach i w powstaniach.
Rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek poinformowała, że platforma zawiera opisy "obiektów grobownictwa wojennego", które znajdują się na terenie Podkarpacia. Spoczywa w nich około 200 tys. ofiar wojen i powstań, jakie przetoczyły się przez ten teren w przeszłości. Spośród nich ponad 18 tys. to osoby zidentyfikowane, których dane osobowe są znane.
„Najstarsze (miejsca spoczynku) pochodzą z okresu potopu szwedzkiego, najnowsze kryją szczątki konfliktów i represji okresu powojennego” – poinformowała Waksmundzka-Szarek.
Każdy obiekt został opisany oraz opatrzony dokumentacją fotograficzną i imienną ewidencją osób, spoczywających na poszczególnych cmentarzach, czy w mogiłach.
Rzeczniczka dodała, że platforma internetowa jest odzwierciedleniem prowadzonej przez wojewodę podkarpackiego wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych. Spis ma na celu popularyzację tej tematyki.
Zdaniem Waksmundzkiej-Szarek będzie także doskonałą pomocą dla historyków i pasjonatów historii, a także dla mieszkańców, którzy zechcą poznać dzieje regionu.
„Z całą pewnością nie jest to katalog zamknięty. Pomimo faktu, że od wojny minęło wiele lat, wciąż lokalizujemy nowe miejsca spoczynku, zarówno pojedyncze pochówki jak i zapomniane cmentarze, szczególnie z okresu I wojny światowej. Ewidencja jest wciąż aktualizowana i uzupełniana o nowe informacje” - zapewniła.
Dodała, że każdy, kto zna miejsce pochówku, które nie znalazło się w ewidencji, może to zgłosić do urzędu wojewódzkiego w Rzeszowie.
Platforma jest dostępna pod adresem: https://mpn.rzeszow.uw.gov.pl (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/