Około 40 muzyków z różnych krajów weźmie udział w rozpoczynającym w piątek w Sokołowsku na Dolnym Śląsku festiwalu Sanatorium Dźwięku. Impreza poświęcona jest współczesnej muzyce eksperymentalnej.
Festiwal organizowany jest w malowniczo położonej miejscowości w Górach Suchych w okolicach Wałbrzycha. W Sokołowsku w 1855 r. powstało pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików; podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii.
Od kilu lat w Sokołowsku działa Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ", założona przez dwóch warszawskich artystów - malarkę Bożenę Biskupską oraz fotografa Zygmunta Rytkę. Celem działań fundacji jest odbudowa dawnego spalonego Sanatorium dr. Brehmera oraz stworzenie w nim Laboratorium Kultury - otwartego miejsca spotkań artystów różnych dziedzin sztuki.
Jak powiedziała w czwartek PAP prezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" Zuzanna Fogtt, Sanatorium Dźwięku to festiwal przygotowywany od pięciu lat przez kuratorów zainteresowanych muzyką współczesną. „To muzyka, która można nazwać eksperymentalną; dotykamy tematów współczesnych kompozycji polskich i zagranicznych artystów – w Polsce to na przykład artyści związani ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia” - powiedziała Fogtt.
W ramach festiwalu prezentowane są też efekty pracy muzyków, którzy przyjeżdżają do Sokołowska w ramach rezydencji artystycznych.
W tym roku na festiwalu będzie gościć około 40 artystów z różnych krajów świata. „Będzie reprezentacja sceny brytyjskiej, austriackiej i niemieckiej, ale też będą artyści z Azji” - powiedziała Fogtt.
Do Sokołowska przyjedzie m.in. mieszkający w Nowym Jorku kompozytor Aki Onda; czy tworzący muzykę elektroakustyczna Brytyjczyk Keith Rowe. Polska scenę będzie reprezentował m.in. założyciel wrocławskiej grupy Małe Instrumenty Paweł Romańczuk, który podczas festiwalu zaprezentuję specjalnie na tę imprezę przygotowana instalację.
Fogtt podkreśliła, że oprócz koncertów w programie festiwalu znalazły się również wykłady, spotkania oraz prezentacje projektów z pogranicza sztuki dźwięku i performance.
5. edycja Sanatorium Dźwięku zakończy się w niedzielę.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/