Ok. 40 twórców, reżyserów, dramaturgów i aktorów w siedmiu grupach tworzyć będzie spektakle na rozpoczynającym się w sobotę Festiwalu Teatru Dokumentalnego Sopot Non-Fiction. Inspiracją będą reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne.
To siódma edycja festiwalu Sopot Non-Fiction. „Festiwal składa się z dwóch nurtów. Pierwszą jest rezydencja artystyczna. Z całej Polski przyjeżdżają do Sopotu twórcy, którzy podzieleni na siedem zespołów, będą pracować nad tematami dokumentalnymi. Efekty swoich działań, taki zalążek spektaklu zaprezentują podczas dwudniowego Maraton Non-Fiction, na zakończenie festiwalu. Drugi nurtem jest pokaz gotowych, pełnych przedstawień, które zostały zapoczątkowane podczas poprzednich edycji festiwalu” – powiedziała PAP Ewa Prądzyńska-Kostecka z Fundacji Teatru BOTO, głównego organizatora imprezy.
Część twórców uczestniczących w festiwalu reprezentuje profesjonalne sceny teatralne, inni zaś działają jako artyści niezależni.
„Tematy podejmowane przez twórców będą różnorodne. Jedna z grup np. zajmie się zjawiskiem hybristofilii, które polega na tym, że niektóre kobiety piszą listy do więźniów skazanych za ciężkie przestępstwa, a potem nawiązują z nimi bliskie relacje osobiste. Inny zespół twórców zajmie się dorobkiem Jerzego Grotowskiego. Punktem wyjścia dla teatralnej inscenizacji dla kolejnej grupy artystów będzie też mord na Żydówkach w Szczuczynie (Podlaskie) w 1941 r.” – wyjaśniła Prądzyńska-Kostecka.
W trakcie festiwalu Sopot Non-Fiction pokazanych zostanie także sześć przedstawień, które powstały jako efekt poprzednich edycji festiwalu oraz przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego.
Publiczność obejrzy: „Nieważkość”, reżyseria Wojciech Faruga (Teatr Nowy Kraków), „Can I be Whitney?”, reż. Tomasz Szczepanek - spektakl powstały w ramach 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, wyróżniony główną nagrodą w kategorii Nurt Off, „Sprzedam” w wykonaniu Małgorzaty Szczerbowskiej (dostała za tę rolę nagrodę aktorską na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Scenicznej „Windowisko 2015” w Gdańsku) i Szymona Kaczmarka, „California”, reż. Paul Bargetto (Teatr Trans-Atlantyk w Warszawie), „No more tears”, reż. Iwo Vedral (Polski Teatr Tańca w Poznaniu) oraz spektakl „Dziewczyny opisują świat” w reż. Aleksandry Jakubczak, będący efektem jej rezydencji w poznańskiej Scenie Roboczej.
Kuratorami Sopot Non-Fiction 2018 są reżyserzy teatralni Adam Nalepa i Adam Orzechowski oraz krytyk teatralny Roman Pawłowski.
Miejscem festiwalu będzie Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie oraz siedziba Teatru BOTO w tym mieście. Impreza zakończy się 1 września.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ agz/