Uczestnicy trzeciej edycji Biegu Pocztyliona dotarli w poniedziałek do Grodna, a wieczorem w Kuźnicy Białostockiej przekroczą granicę z Polską i udadzą się w dalszą trasę prowadzącą aż do Wiednia.
Tegoroczna impreza Poczty Polskiej upamiętnia stulecie odzyskania niepodległości i 460–lecie powstania Poczty Królewskiej w Krakowie.
"Trasa rozpoczęła się w Gdańsku, gdzie wzięliśmy udział w obchodach rocznicy obrony Poczty Polskiej, a następnie przebiegała przez Troki, Wilno, Druskienniki, stamtąd prowadzi do Grodna i dalej przez Białystok, Lublin, Kraków, aż do Wiednia" – powiedział PAP jeden z organizatorów imprezy Adam Bernatowicz z Poczty Polskiej, który w przeszłości pracował jako konsul w Grodnie.
Na grodzieńskim placu Tyzenhauza biegaczy przywitali pracownicy białoruskiej poczty. Później odbyło się spotkanie z dyplomatami z konsulatu generalnego w Grodnie.
Wieczorem ok. 30-osobowa grupa uczestników biegu z Poczty Polskiej, Banku Pocztowego i polonijnego klubu sportowego PAKA-s z Wiednia dotrze do granicy białorusko-polskiej (przejście Bruzgi-Kuźnica Białostocka).
"Tradycyjnie bieg zakończy się w stolicy Austrii 12 września, w dniu upamiętnienia wiktorii wiedeńskiej. Mamy nadzieję, że za te kilka dni ten bieg z sukcesem zakończymy, że będzie on udaną promocją Poczty Polskiej i Polski" – powiedział Bernatowicz.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ mobr/ mc/