Kilkadziesiąt obrazów, grafik i rzeźb z pracowni czołowych czeskich artystów od końca XIX w. do lat 60. XX w., zobaczyć można na ekspozycji „W zasięgu” otwartej w czwartek w Galerii Bielskiej BWA. Jest ona częścią bielskiego Festiwalu Sztuki Czeskiej.
„To kilkadziesiąt przykładów z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby, reprezentujących różne kierunki, jak kubizm, surrealizm, symbolizm, abstrakcja, poezja wizualna, konceptualizm” – powiedziała szefowa bielskiej galerii Agata Smalcerz.
Kurator ekspozycji Pavlina Pysna podkreśliła, że wystawa „W zasięgu” prezentuje szeroki wybór najważniejszych dzieł sztuki ze zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie. „Kompozycja wystawy opiera się na wybranych dziełach z XIX-w. kolekcji, począwszy od prac czołowych postaci tzw. pokolenia założycieli czeskiej sztuki współczesnej, przez twórców z kręgu surrealizmu, kończąc na przedstawicielach innych tendencji w sztuce międzywojennej, w tym malarzach, których ekspresja odzwierciedla napięcie i dramat późnych lat 30. i 40. XX w. Wystawę dopełniają twórcy należący do pokolenia lat 60. XX w., kiedy czeska sztuka przeżywała jeden ze szczytowych okresów” – wyjaśniła.
Agata Smalcerz powiedziała, że zlińska galeria, jak niemal każda utrzymywana przez samorządy tego typu placówka w Czechach, promuje sztukę poprzez organizowanie wystaw i wydarzeń artystycznych, edukację i wydawnictwa. „W przeciwieństwie do Polski, gdzie podobnymi instytucjami są galerie dawnej sieci Biur Wystaw Artystycznych zajmujące się wyłącznie sztuką współczesną, galerie czeskie pełnią ponadto funkcje muzeum regionalnego, które gromadzi i eksponuje kolekcję sztuki wcześniejszej, głównie z XIX i XX w.” – wyjaśniła.
Smalcerz przypomniała, że Zlin jest miastem, które rozkwitło dzięki założonej przed II wojną fabryce Bata. Jej właściciel nie tylko produkował obuwie, ale także promował nowoczesność i modernizm we wzornictwie i architekturze.
W ub.r. galeria w Zlinie gościła wystawę prezentującą malarstwo XXI w. z kolekcji sztuki Galerii Bielskiej BWA.
W czwartek otwarta została w Bielsku-Białej także druga ekspozycja „Intuicja malarza. Daniel Balaban, Jarosław Modzelewski”, która zestawia obrazy dwóch artystów średniego pokolenia, reprezentujących czeskie i polskie malarstwo lat 90. XX w.
„Wystawa jest spotkaniem niezwykłych artystów i odmiennych stylistyk malarskich. Mimo różnic w warstwie materialnej, łączy je silny akcent stawiany na warstwę duchową obrazu. (…) Dzięki intuicji i wrażliwości oraz wypracowanej technice malarskiej umiejętnie stawiają pytania o sens ludzkiej egzystencji. Buntowniczy temperament Balabana kontrastuje z kontemplacyjną postawą Modzelewskiego. Pojawiające się w ich obrazach akcenty humoru i ironii uwalniają autorów od patosu i moralizowania, a duże formaty prezentowanych prac pozwalają widzowi dosłownie zanurzyć się w malarstwie” – powiedział kurator wystawy Krzysztof Morcinek.
Obie wystawy będzie można oglądać do 28 października. Przygotowane one zostały z okazji stulecia powstania Czechosłowacji.
Bielska galeria organizuje Festiwal Sztuki Czeskiej od 2003 r. Tegoroczny łączy sztukę najnowszą z tą, która powstała 100 i 150 lat. Wystawom towarzyszą oprowadzania kuratorskie, wykłady, koncerty, spotkania, promocje wydawnictw, a także prezentacje filmów artystycznych, dokumentalnych i fabularnych.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/