Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wręczy papieżowi Franciszkowi Litewski Dzwon Wolności, będący symbolem litewskiej niepodległości, a także nagranie utworu „Gloria Lietuvai” - poinformował w piątek urząd prezydenta.
Papież Franciszek rozpoczyna w sobotę czterodniową wizytę na Litwie, Łotwie i w Estonii w 100-lecie odzyskania niepodległości przez te trzy kraje i ćwierć wieku po wizycie świętego Jana Pawła II. Pierwszym punktem pielgrzymki papieża będzie Litwa.
„Ojciec Święty przybywa, by pozdrowić Litwę z okazji stulecia odzyskania niepodległości, ale też by uczcić cały naród, który potrafił wytrwać w walce i męczeństwie, by przywrócić pokój i państwo” - czytamy w oświadczeniu prezydent.
Dzwon, który Grybauskaite przekaże Franciszkowi, został wykonany na wzór dzwonu odlanego w 1920 r. za pieniądze Litwinów w Chicago w prezencie dla Litwy. Miał on być zawieszony na Wieży Giedymina w Wilnie, ale zanim dotarł na Litwę, Wilno było już zajęte przez Polskę.
Dzwon został przewieziony do Kowna i zawieszony w wieży w pobliżu Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego. Po raz pierwszy zabrzmiał 16 lutego, w Dniu Niepodległości Litwy, w 1922 roku. W czasach radzieckich dzwon milczał, obecnie rozbrzmiewa podczas największych świąt.
Dzwon, który prezydent Litwy przekaże w darze papieżowi, został odlany w Polsce w Odlewni Dzwonów Braci Kruszewskich w Węgrowie.
Grybauskaite sprezentuje Franciszkowi także nagranie utworu „Gloria Lietuvai”, który został wykonany w tym roku 16 lutego podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W utworze tym jest m.in wykorzystany dźwięk stu dzwonów z litewskich kościołów, w tym Dzwonu Wolności.
Prezydent Litwy w czwartek w rozmowie z agencją BNS mówiła, że wizyta papieża „wyraża solidarność z naszym regionem, z narodami, których losy były bardzo skomplikowane, krwawe”.
„Przeżyliśmy ciężkie okresy okupacji i wojen. Watykan i papież pamiętają o tym” – dodała Grybauskaite.
W okresie zimnej wojny Watykan nie uznał okupacji krajów bałtyckich, a Kościół katolicki w okresie sowieckim był jednym z filarów ruchu dysydenckiego.
Prezydent podkreśliła, że „na Litwie widoczna jest współpraca państwa i Kościoła katolickiego oraz wzajemny szacunek”.
„Kościół katolicki na świecie przeżywa różne wyzwania. Cieszymy się, że na Litwie Kościół pozostaje autorytetem moralnym” - wskazała prezydent.
Sobotnie spotkanie papieża z prezydent Litwy rozpocznie wizytę Ojca Świętego w trzech krajach bałtyckich.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ mc/