Odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz konferencja naukowa, wystawa, piknik historyczny i koncerty - znalazły się w programie obchodów 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie). Uroczystości odbędą się 5 i 6 października.
O przygotowaniach do rocznicowych obchodów w mieście będącym kolebką polskiego parlamentaryzmu poinformował PAP rzecznik prasowy piotrkowskiego urzędu miejskiego Jarosław Bąkowicz.
"Obchody 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej odbędą się 5 i 6 października. Na piątek zaplanowano uroczystości oficjalne z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, natomiast w sobotę odbędzie się część kulturalno-rozrywkowa" – wyjaśnił.
Oficjalna część obchodów rozpocznie się mszą św. w kościele pw. św. Jakuba, gdzie przeniesiony zostanie obraz Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów. Następnie goście przejdą na plac Zamkowy. W tym miejscu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, a w muzeum otwarta zostanie wystawa poświęcona parlamentaryzmowi. Ostatnim punktem oficjalnych uroczystości będzie konferencja naukowa w Centrum Idei "Ku Demokracji" z udziałem m.in. członków Rady Naukowej Kancelarii Sejmu.
W niedzielne południe w Rynku Trybunalskim zaplanowano widowisko historyczne połączone z piknikiem historycznym. Po południu zaś na placu Kościuszki rozpocznie się część koncertowa z udziałem lokalnych artystów, zespołu Baranovski i Kamila Bednarka. Obchody zakończy multimedialny pokaz z wykorzystaniem laserów, ognia, ekranów wodnych i ledowych fontann.
Piotrków Trybunalski uznawany jest za kolebkę polskiego parlamentaryzmu i demokracji. Jak podaje Centrum Informacyjne Sejmu, 9 października 1468 r. zebrani w tym mieście reprezentanci szlacheccy po raz pierwszy obradowali na sejmie walnym koronnym oddzielnie, jako osobna izba poselska. Ta data uznawana jest za początek polskiego parlamentaryzmu.
Na zjeździe generalnym zwołanym do Piotrkowa przez króla Jana Olbrachta w styczniu 1493 roku nastąpiło ostateczne ustalenie kształtu parlamentu polskiego z podziałem na Izby Senacką i Poselską. Te wydarzenia powodowały, że Piotrków był w tym okresie drugą - polityczną stolicą królestwa. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mmu/